alt FUW
logo UW
other language
webmail
search
menu
Faculty of Physics University of Warsaw > Events > Seminars > Physics of Lithosphere Seminar
2015-06-12 (Friday)
room 109, Pasteura 7 at 09:30  Calendar icon
Dr hab. Leszek Czechowski wraz z Extraterrestrial Rivers' Modelling Group (IGF UW i Extraterrestrial Rivers' Modelling Group)

Extraterrestrial Rivers' Modelling Group: nasze problemy, cele i metody

Omówione będą problemy jakie stoją przed modelowaniem rzek na innych ciałach niebieskich oraz nietypowych rzek na Ziemi.
2015-05-29 (Friday)
room 109, Pasteura 7 at 09:30  Calendar icon
Prof. Marek Grad, mgr Marcin Polkowski, prof. Stanisław Ostaficzuk (IGF FUW, IGSMiE PAN Kraków)

Sejsmiczny model 3D obszaru Polski

Przedstawiony zostanie 11-warstwowy, wysokiej rozdzielczości trójwymiarowy model sejsmiczny obszaru Polski do głębokości 60 km. Geometria modelu opracowana została na podstawie danych z ponad 100 000 odwiertów i 32 profili refrakcyjnych. Rozkłady prędkości fal P w osadach określone zostały na podstawie profilowań VSP w 1188 odwiertach, a w skorupie i górnym płaszczu z profili refrakcyjnych. Oszacowano dokładność modelu i wpływ struktury 3D na czasy przebiegu fal w tomografii sejsmicznej.
2015-05-22 (Friday)
room 109, Pasteura 7 at 09:30  Calendar icon
Mgr Agnieszka Płonka, prof. Andreas Fichtner (Universiteit Utrecht, ETH Zurich)

Wpływ gęstości na propagację fal sejsmicznych: czy może powodować błędy w szacowaniu prędkości i Q?

Przedstawione zostaną wyniki eksperymentu numerycznego przeprowadzonego na superkomputerze Piz Daint ze szwajcarskiego Ticino. Aby odpowiedzieć na pytanie, czy gęstość ośrodka może być bezpośrednio widoczna na sejsmogramie, przeprowadzono symulacje propagacji fal dla generowanych przypadkowo trójwymiarowych struktur prędkości oraz gęstości. Obliczono też możliwe statystyczne błędy w oszacowaniach prędkości fal sejsmicznych oraz Q wynikające z nieuwzględnienia bezpośredniego wpływu gęstości na obserwacje.
2015-05-15 (Friday)
room 109, Pasteura 7 at 09:30  Calendar icon
Dr hab. Artur Magnuszewski, prof. UW, dr hab. Bogdan Zagajewski (Wydział Geografii i Studiów Regionalnych, Uniwersytet Warszawski)

Jezioro Zegrzyńskie - wyniki modelowania hydrodynamicznego i obserwacji hiperspektralnych

Przedstawiona zostanie charakterystyka Jeziora Zegrzyńskiego, morfometria czaszy i historia powstania, procesy sedymentacji. Przygotowanie danych do modelu hydrodynamicznego CCHE2D i wynik modelowania przepływu oraz koncentracji zawiesiny. Weryfikacja wyników modelowania za pomocą obrazu hiperspektralnego. Możliwości zastosowania obrazowań hiperspektralnych w badaniach właściwości wody. Plany na przyszłość zastosowanie techniki ADCP do pomiarów rozkładu zawiesiny.
2015-04-24 (Friday)
room 109, Pasteura 7 at 09:30  Calendar icon
mgr Piotr Witek (IGF WF UW)

Formowanie się delt rzecznych i stożków napływowych na Ziemi i Tytanie – rezultaty symulacji

Właściwa interpretacja obserwacji powierzchni ciał niebieskich innych niż Ziemia wymaga zrozumienia różnic w procesach je kształtujących. Przeprowadzono symulacje numeryczne powstawania delt rzecznych i stożków napływowych w warunkach odpowiadających powierzchniom Ziemi i Tytana, księżyca Saturna. Zbadane zostały różne natężenia przepływu, odpowiadające spokojnemu ruchowi cieczy i wezbraniom po ulewnych opadach, oraz szeroki zakres uziarnienia transportowanego materiału. Zaobserwowano różnice w położeniu i migracji miejsc depozycji pomiędzy symulacjami w warunkach Ziemi i Tytana, wpływające na rozległość obszaru powstającej delty oraz na miejsce i ilość bifurkacji przepływu. Na tej podstawie określono warunki, w jakich na Tytanie kształtują się delty rzek o różnej morfologii.
2015-04-10 (Friday)
room 109, Pasteura 7 at 09:30  Calendar icon
Dr Andrzej Głuszyński (Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy)

Budowa geologiczna strefy brzeżnej Karpat i zapadliska przedkarpackiego w rejonie Tarnowa-Pilzna na podstawie danych sejsmicznych i wiertniczych

W prezentacji przedstawiona zostanie szczegółowa analiza strukturalna strefy kontaktu brzeżnego pasma nasuwczo-fałdowego Karpat zewnętrznych z zapadliskiem przedkarpackim (front orogeniczny Karpat) na obszarze położonym pomiędzy Tarnowem i Pilznem. Przeprowadzone badania opierają się na interpretacji wyników danych sejsmiki refleksyjnej 3D, 2D oraz danych otworowych, w połączeniu z geologicznymi danymi powierzchniowymi. Analiza tych danych umożliwiła szczegółowe rozpoznanie trójwymiarowej geometrii strukturalnej obiektu badań i odpowiedzialnej za jej ukształtowanie sekwencji deformacji tektonicznych.
2015-03-20 (Friday)
room 109, Pasteura 7 at 09:30  Calendar icon
Dr Monika Wilde-Piórko, mgr Marcin Polkowski, prof. Marek Grad (IGF WF UW)

Trójwymiarowy, wysokorozdzielczy model prędkości fal P w Polsce a azymutalne rozkłady funkcji odbioru

Kompilacja danych z odwiertów, sejsmicznych profili refrakcyjnych irefleksyjnych, pomiarów magnetycznych, grawimetrycznych imagnetotelurycznych pozwoliły na stworzenie dla obszaru Polskitrójwymiarowego, wysokorozdzielczego modelu prędkości fal P do głębokości 60 km (Polkowski i in., 2014). Dzięki temu, że model ten zawiera szczegóły dotyczące geometrii głównych warstw osadów orazskonsolidowanej/krystalicznej skorupy, daje on wyjątkową okazję policzeniasyntetycznych funkcji odbioru oraz porównania ich z obserwowanymi funkcjami odbioru stacji sejsmicznych. Do policzenia syntetycznych funkcji odbioru została zastosowana zmodyfikowana metoda promieniowa (Langston, 1977), która pozwala policzyć impulsową odpowiedź ośrodka o nachylonych granicach sejsmicznych na przychodzącą falę płaską. Model 3D został więc interpolowany do modelu 2.5D pod wybranymi stacjami sejsmicznymi i syntetyczne azymutalne rozkłady funkcji odbioru zostały policzone dla każdej stacji. Dodatkowo, aby przetestować możliwość zaobserwowania fal, które uległy konwersji na granicy litosfery-astenosfery model zostały rozszerzony do głębokości 250 km woparciu o model P4-mantle (Wilde-Piórko i in., 2010).
2015-03-13 (Friday)
room 109, Pasteura 7 at 09:30  Calendar icon
dr Simone Lepore (IGF WF UW)

Ambient noise analysis and development of numerical-simulation methodologies

The presentation will include three topics: (1) Study of explosivecollapsing volcanic eruptions for hazard mitigation; (2) Seismic monitoringof CO2 sequestration in underground reservoirs; (3) Detection level of aseismic station and imaging of near-surface velocity structure.
2015-03-06 (Friday)
room 109, Pasteura 7 at 09:30  Calendar icon
Dr Ewa Krzemińska, dr Zdzisław Petecki, dr Leszek Krzemiński z zespołem (Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy)

Nowa mapa geologiczna podłoża krystalicznego NE Polski i jej podstawy geofizyczne i geochemiczno-izotopowe

Kartograficzny obraz podłoża krystalicznego i jego stan rozpoznania na koniec lat 70-tych XX wieku zawiera znany "Atlas geologiczny podłoża krystalicznego polskiej części platformy wschodnioeuropejskiej" pod redakcją Kubickiego i Ryki (1982). W ciągu ponad 30 lat od jego wydania przybyło danych i poprawiła się ich jakość. Autorzy prezentacji przedstawią nową mapę geologiczną zakrytego fragmentu kratonu wschodnioeuropejskiego oraz dokumentację geofizyczną i chronostratygraficzną, która była podstawą dla jej konstrukcji. Wykorzystuje ona z jednej strony nowsze wiercenia realizowane do 2006 roku, a z drugiej strony ogromny postęp w technice badań, w tym zakres stosowania metod geofizycznych i możliwości diagnostyczne analityki izotopowej.
2015-02-27 (Friday)
room 109, Pasteura 7 at 09:30  Calendar icon
Dr Ireneusz Włodarczyk, Prof. Jacek Leliwa-Kopystyński (Obserwatorium Astronomiczne, Chorzów; IGF WF UW)

Rodziny planetoid

Rodziny powstają w wyniku zderzeń pomiędzy planetoidami. Identyfikacje członków rodziny przeprowadzana metodą HCM (Hierarchical Clustering Method). Przegląd wybranych rodzin ze szczególnym uwzględnieniem rodziny Westy. Próby eliminacji interloperów. Ewolucja dynamiczna rodzin - efekty Yarkowskiego oraz YORP.
2015-01-23 (Friday)
room 109, Pasteura 7 at 09:30  Calendar icon
dr hab. Konrad Kossacki (IGF UW)

Misja Rosetta i eksperyment Mupus

Sonda Philae, lądownik pionierskiej misji kosmicznej Rosetta, po dziesięciu latach lotu wylądowała na powierzchni komety 67P/Churyumov-Gerasimenko i przeprowadziła pierwsze badania własności jądra komety. Na seminarium zostana przedstawione wstepne wyniki misji, w szczegolnosci eksperymentu MUPUS (MUlti PUrpose Sensors for surface and subsurface science).
2015-01-16 (Friday)
room 109, Pasteura 7 at 09:30  Calendar icon
mgr Piotr Witek (IGF WF UW)

Rola wielkości ziaren w kształtowaniu delt rzecznych na Ziemi i poza nią

Rzeki transportują materiał skalny o różnym uziarnieniu, związanym m.in. zodpornością skał koryta i odległością od źródeł. Po dotarciu do jeziora lubmorza ciecz wytraca prędkość i może osadzić część materiału, tworząc deltę lub stożek napływowy. Jednym z czynników odpowiadających za ukształtowanie i rozwój takiej formy jest uziarnienie materiału. Przedstawione zostaną nowe wyniki modelowania przepływów i rozwoju form napływowych w warunkach Ziemi i Tytana.
2015-01-09 (Friday)
room 109, Pasteura 7 at 09:30  Calendar icon
dr hab. Leszek Czechowski (IGF WF UW)

Enceladus i powstanie życia w Układzie Słonecznym

Dyskutowana jest hipoteza, że we wnętrzu Enceladusa powstało życiebiologiczne. Ponadto rozważono mechanizmy pozwalające na rozprzestrzenienie powstałych organizmów na planety Układu Słonecznego.
2014-12-19 (Friday)
room 109, Pasteura 7 at 09:30  Calendar icon
mgr Jan Okoń (Instytut Geofizyki PAN)

Przetwarzanie i interpretacja archiwalnych danych wielokanałowej sejsmiki morskiej - ekspedycja Antarktyka Zachodnia 1979/1980

Na przełomie lat 1979/1980 polska ekspedycja badawcza do Antarktyki Zachodniej zebrała szereg danych sejsmicznych z regionu Szetlandów Południowych. Dane refrakcyjne były wielokrotnie publikowane, jak do tej pory nie opublikowano jednak wyników danych refleksyjnych. W prezentacji omówiona zostanie akwizycja danych, wykonany na nich processing, a także przedstawione zostaną wyniki w postaci przetworzonych sekcji sejsmicznych. Interpretacja wyników będzie przeprowadzona w formie porównania z rezultatami innych ekspedycji sejsmicznych w ten rejon Antarktyki Zachodniej.Uwaga!Dojście do budynku Pasteura 7 od tyłu - albo od strony Geologii, albo od nowego budynku Pasteura 5. Dotychczasowe wejście przez bramę i przez parking są zamknięte przez budowę.
2014-12-05 (Friday)
room 109, Pasteura 7 at 09:30  Calendar icon
dr Sławomira Szutowicz (Centrum Badań Kosmicznych PAN, Warszawa)

Misja Rosetty do komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko - fizyczne własności komet

Uwaga!Dojście do budynku Pasteura 7 od tyłu - albo od strony Geologii, albo od nowego budynku Pasteura 5. Dotychczasowe wejście przez bramę i przez parking są zamknięte przez budowę.
2014-11-28 (Friday)
room 109, Pasteura 7 at 09:30  Calendar icon
Dr hab. Paweł Karnkowski (Wydział Geologii UW; PGNiG Warszawa)

Głębokie podłoże basenu polskiego a jego rozwój oraz implikacje złożowe

Zapraszam na pierwsze w semestrze zimowym seminaria "Fizyki Litosfery / Planetologii" w Instytucie Geofizyki UW. Na początek proponujemy seminaria poświęcone podłożu krystalicznemu i skonsolidowanemu obszaru Polski. Dwa pierwsze seminaria będą poświęcone wynikom badań sejsmicznych, a kolejne badaniom magnetotellurycznym i badaniom geologicznym pod kątem złożowym. W styczniu/lutym planujemy drugi blok z prezentacją sejsmicznego modelu 3D całej skorupy ziemskiej w Polsce, modeli grawimetrycznych i magnetycznych oraz interpretacjom geologicznym i tektonicznym. Uwaga! Dojście do budynku Pasteura 7 od tyłu – albo od strony Geologii, albo od nowego budynku Pasteura 5. Dotychczasowe wejście przez bramę i przez parking są zamknięte przez budowę.
2014-11-21 (Friday)
room 109, Pasteura 7 at 09:30  Calendar icon
Dr hab. Waldemar Jóźwiak (Instytut Geofizyki PAN)

Podłoże magnetotelluryczne w NW Polsce i w Karpatach

Zapraszam na pierwsze w semestrze zimowym seminaria "Fizyki Litosfery / Planetologii" w Instytucie Geofizyki UW. Na początek proponujemy seminaria poświęcone podłożu krystalicznemu i skonsolidowanemu obszaru Polski. Dwa pierwsze seminaria będą poświęcone wynikom badań sejsmicznych, a kolejne badaniom magnetotellurycznym i badaniom geologicznym pod kątem złożowym. W styczniu/lutym planujemy drugi blok z prezentacją sejsmicznego modelu 3D całej skorupy ziemskiej w Polsce, modeli grawimetrycznych i magnetycznych oraz interpretacjom geologicznym i tektonicznym. Uwaga! Dojście do budynku Pasteura 7 od tyłu – albo od strony Geologii, albo od nowego budynku Pasteura 5. Dotychczasowe wejście przez bramę i przez parking są zamknięte przez budowę.
2014-11-14 (Friday)
room 109, Pasteura 7 at 09:30  Calendar icon
Mgr Marcin Polkowski, prof. Marek Grad (IGF UW)

Rozkłady prędkości fal sejsmicznych pokrywy osadowej obszaru Polski

Zapraszam na pierwsze w semestrze zimowym seminaria "Fizyki Litosfery / Planetologii" w Instytucie Geofizyki UW. Na początek proponujemy seminaria poświęcone podłożu krystalicznemu i skonsolidowanemu obszaru Polski. Dwa pierwsze seminaria będą poświęcone wynikom badań sejsmicznych, a kolejne badaniom magnetotellurycznym i badaniom geologicznym pod kątem złożowym. W styczniu/lutym planujemy drugi blok z prezentacją sejsmicznego modelu 3D całej skorupy ziemskiej w Polsce, modeli grawimetrycznych i magnetycznych oraz interpretacjom geologicznym i tektonicznym. Uwaga! Dojście do budynku Pasteura 7 od tyłu – albo od strony Geologii, albo od nowego budynku Pasteura 5. Dotychczasowe wejście przez bramę i przez parking są zamknięte przez budowę.
2014-11-07 (Friday)
room 109, Pasteura 7 at 09:30  Calendar icon
Prof. Marek Grad, mgr Marcin Polkowski (IGF UW)

Podłoże sejsmiczne obszaru Polski

Zapraszam na pierwsze w semestrze zimowym seminaria "Fizyki Litosfery / Planetologii" w Instytucie Geofizyki UW. Na początek proponujemy seminaria poświęcone podłożu krystalicznemu i skonsolidowanemu obszaru Polski. Dwa pierwsze seminaria będą poświęcone wynikom badań sejsmicznych, a kolejne badaniom magnetotellurycznym i badaniom geologicznym pod kątem złożowym. W styczniu/lutym planujemy drugi blok z prezentacją sejsmicznego modelu 3D całej skorupy ziemskiej w Polsce, modeli grawimetrycznych i magnetycznych oraz interpretacjom geologicznym i tektonicznym. Uwaga! Dojście do budynku Pasteura 7 od tyłu – albo od strony Geologii, albo od nowego budynku Pasteura 5. Dotychczasowe wejście przez bramę i przez parking są zamknięte przez budowę.
Desktop version Disclainers