alt FUW
logo UW
other language
webmail
search
menu
Faculty of Physics University of Warsaw > Events > Seminars > Soft Matter and Complex Systems Seminar
2007-06-01 (Friday)
Sali Seminaryjna Teoretyczna, Hoża 69 at 09:30  Calendar icon
mgr Karol Makuch (IFT UW)

Współczynniki transportu zawiesin - metoda Beenakkera.

Na seminarium opowiem o wyznaczaniu współczynników transportu dla zawiesin. Omówię metodę Beenakkera, która oparta jest na rozwinięciu tych współczynników we fluktuacjach gęstości. Rozwinięcie to zostało wprowadzone przez Mazura i Bedeaux w kontekscie stałej dielektrycznej. Przedstawię ideę metody i uzyskane wartości współczynników transportu.
2007-05-18 (Friday)
SST at 09:30  Calendar icon
mgr Piotr Setny (Zakład Biofizyki IFD)

Oddziaływania hydrofobowe z udziałem modelowych, nanoskopowych obiektów - rezultaty symulacji komputerowych.

Oddziaływania hydrofobowe przejawiają się jako tendencja do agregacji obiektów niepolarnych, znajdujących się w środowisku wodnym. W skali atomowej, wynikają one z reorganizacji wody dookoła zanurzonych w niej molekuł. Oddziaływania hydrofobowe z udziałem makrocząsteczek, o skomplikowanych zazwyczaj kształtach, choć odgrywają istotną rolę w wielu procesach chemicznych i biologicznych, pozostają wciąż słabo zbadane. Na seminarium zaprezentowane będą wyniki symulacji komputerowych dynamiki cząsteczek wody w pobliżu jak i w obrębie subnanometrowych wnęk o hydrofobowych ściankach. Symulacje te umożliwiły analizę fluktuacji gęstości wody w obrębie wnęk oraz zbadanie właściwości wiązań wodorowych cząsteczek wody znajdujących się w otoczeniu o hydrofobowym charakterze. Dzięki nim uzyskany również został potencjał średniej siły dla oddziaływania modelowego obiektu molekularnego z wnękami hydrofobowymi oraz jego zależność od rozmiarów wnęk.
2007-04-27 (Friday)
Sali Seminaryjna Teoretyczna, Hoża 69 at 09:30  Calendar icon
prof. Piotr Bogusław Mucha (Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW)

Równania Naviera-Stokesa

Przedstawię podstawowe i wciąż otwarte pytania, dotyczące równań Naviera-Stokesa dla cieczy nieściśliwych. Chodzi głównie o słynny problem regularności słabych rozwiązań, i powiązania tego zagadnienia z "definicją" turbulencji. Problem wydaje się o tyle intrygujący, iż w przypadku dwuwymiarowym odpowiedzi na podstawowe pytania znamy od lat 50' XX wieku , a w najbardziej interesującym przypadku trójwymiarowym, nadal nie widać szans na otrzymanie pozadanych rezultatów, choć struktura nielinowości jest prawie taka sama.
2007-04-13 (Friday)
Sali Seminaryjna Teoretyczna, Hoża 69 at 09:30  Calendar icon
dr Krzysztof Rejmer (Instytut Fizyki Teoretycznej UW)

Paradoks Elektrostatyczny

Metoda obrazów znana z elektrostatyki prowadzi do pozornego paradoksu. Ładunek elektryczny umieszczony w pobliżu uziemionego przewodnika indukuje na jego powierzchni niejednorodny rozkład ładunku. Pole elektryczne we wnętrzu przewodnika znika, a na zewnątrz jest prostopadłe do jego powierzchni, tak więc ładunki powierzchniowe powinny rozpłynąć się. Przedyskutowane zostanie rozwiązanie tego paradoksu.
2007-03-23 (Friday)
Sali Seminaryjna Teoretyczna, Hoża 69 at 09:30  Calendar icon
mgr Andrzej Skierkowski (IFT UW)

Rozszczepienia spinowe w półprzewodnikach

Bedę mówił o obliczaniu struktury pasmowej 'z pierwszych zasad' w kontekście zagadnień spintroniki.
2007-03-09 (Friday)
Sali Seminaryjna Teoretyczna, Hoża 69 at 09:30  Calendar icon
mgr Adam Wójtowicz (IFT UW)

Problem Elektrozwilżania

Przedstawione zostanie zjawisko elektrozwilżania na przykładzie kropli przewodzącej cieczy na dielektrycznym podlożu. Zasygnalizowane zostaną mankamenty równania Lippmanna opisującego ten problem. Zaprezentowana zostanie analiza okolicy lini kontaktu trzech faz, przeprowadzona w jednej z prac dotyczących tego zagadnienia.
Desktop version Disclainers