Wydział Fizyki UW > Wydział > Aktualności

Fizyka na Uniwersytecie Warszawskim wśród 150 najlepszych na świecie w rankingu szanghajskim 2023

2023-11-08

W tegorocznej edycji rankingu szanghajskiego dla poszczególnych dziedzin (Shanghai’s Global Ranking of Academic Subjects) Uniwersytet Warszawski zaliczony został do 150 najlepszych na świecie jednostek kształcących w dziedzinie fizyki, plasując się na 102 pozycji. Wraz z nami w przedziale 100-150 znalazły się m.in. Carnegie Melon University, Karlsruhe Institute of Technology, University of Massachusetts Amherst, Autonomous University of Barcelona, University of California Davis, Texas A&M University, King’s College London oraz University of Innsbruck. Najwyższe pozycje w dziedzinie fizyki zajęły uniwersytety amerykańskie m.in. Massachusetts Institute of Technology (MIT), Princeton University oraz Paris-Saclay University.

Shanghai’s Global Ranking of Academic Subjects (GRAS) to międzynarodowe zestawienie uczelni ocenianych pod względem 54 dyscyplin naukowych. Klasyfikowane w nim są nauki przyrodnicze, społeczne, medyczne, inżynieria oraz nauki o życiu. Podczas tworzenia rankingu dla fizyki brane pod uwagę są takie czynniki jak: liczba istotnych publikacji naukowych, liczba publikacji w najlepszych czasopismach, liczba cytowań publikacji naukowych, liczba pracowników, którzy otrzymali Nagrodę Nobla, współpraca międzynarodowa.

W najnowszym rankingu GRAS sklasyfikowano siedem dyscyplin naukowych prowadzonych na Uniwersytecie Warszawskim. Najwyższe pozycje zajmują fizyka i matematyka.

Pełne wyniki znajdują się na stronie rankingu GRAS: