alt FUW
logo UW
other language
webmail
search
menu
Wydział Fizyki UW > Wydział > Ośrodek Komputerowy > Oprogramowanie - licencje

Informacje ogólne

Zakupy oprogramowania / licencji na potrzeby poszczególnych jednostek organizacyjnych Wydziału zasadniczo nie są w kompetencji OKWF. Mając jednakże na uwadze optymalizację procesu zakupowego Ośrodek koordynuje pozyskiwanie oraz późniejszą dystrybucję licencji do użytkowników końcowych. Dotyczy to oprogramowania użytkowanego w więcej niż jednej jednostce organizacyjnej Wydziału i/lub wykorzystywanego w zajęciach prowadzonych w pracowniach komputerowych OKWF.

OKWF pośredniczy również w dystrybucji licencji na program antywirusowy ESET, których zakupu dokonuje Dział Wsparcia Informatycznego (DWI).

Korespondencję w sprawach licencji należy prowadzić z jednej z domen poczty wydziałowej (@fuw.edu.pl / @igf.fuw.edu.pl / @biogeo.uw.edu.pl / @astrouw.edu.pl / @okwf.fuw.edu.pl) lub uniwersyteckiej (@uw.edu.pl / @student.uw.edu.pl). Zgłoszenie powinno zawierać imię i nazwisko zainteresowanej osoby, a w przypadku zgłoszeń z adresów w domenie @student.uw.edu.pl - także numer albumu studenta. Dodatkowo do zaakceptowania zgłoszenia z adresu @student.uw.edu.pl wymagane jest, aby adres ten był przypisany osobie zgłaszającej w systemie USOS.

Wszelkie dane dotyczące instalacji lub aktywacji oprogramowania w ramach licencji Wydziału Fizyki (numery licencji, kody dostępu, hasła itp.) przekazywane są do wyłącznej wiadomości osoby zainteresowanej i nie mogą być udostępniane innym bez wyraźnego zezwolenia Administratora.

W sprawach związanych z dystrybucją licencji należy zgłaszać się do Administratora (mail licencje.fuw@fuw.edu.pl), jeśli zachodzi potrzeba otrzymania dodatkowych danych (w szczególności licencje na używanie wybranych produktów firmy Microsoft oraz programu Mathematica użytkownicy pozyskują samodzielnie według opisów poniżej).

Zgłoszenia niewymagające specjalnych ustaleń załatwiane są standardowo w dniu wysłania lub w ciągu następnego dnia roboczego. W przypadku zaistnienia wątpliwości co do uprawnień użytkownika termin może ulec wydłużeniu (lub licencja nie zostanie udzielona). W takim przypadku nastąpi kontakt mailowy z osobą zgłaszającą się po licencję.

Dodatkowe informacje mogą być dostępne w artykule Oprogramowanie w FUW Wiki.

Software Microsoft

Uwaga:
od 11.02.2019 Program "Microsoft Imagine Premium" zostaje zastąpiony programem "Azure Dev Tools for Teaching". Uprawnienia użytkowników deklaratywnie nie zostają pomniejszone, jednak korzystanie z nowego programu wymaga posiadania lub utworzenia konta użytkownika na platformie Microsoftu.

W ramach programu dostępne jest wyselekcjonowane oprogramowanie, wyłącznie do celów edukacyjnych / dydaktycznych, dla pracowników i studentów Uniwersytetu Warszawskiego, około 160 propozycji (w tym systemy operacyjne MS Windows, jednakże - jak dotychczas - bez MS Office), które może być instalowane na dowolnej liczbie komputerów Wydziału Fizyki (z wyjątkiem komputerów wchodzących w skład infrastruktury Wydziału) oraz na domowych komputerach studentów. Ocena, czy sposób użytkowania oprogramowania mieści się w definicji użytku edukacyjno-dydaktycznego, należy do użytkownika.
Konto Microsoft może być utworzone z dowolnym dostępnym użytkownikowi adresem mailowym, jednakże w kolejnym kroku odbywa się weryfikacja uprawnień, do przeprowadzenia której niezbędne może być posłużenie się wydziałowym (@fuw.edu.pl, @okwf.fuw.edu.pl lub @astrouw.edu.pl) lub uczelnianym (@uw.edu.pl lub @student.uw.edu.pl) adresem mailowym. Oczekuje się, że do uzyskania uprawnień wystarczy, aby użytkownik samodzielnie utworzył konto Microsoft (z odpowiednim adresem email lub z przejściem procesu weryfikacji) i przy jego pomocy zalogował się do portalu. Opisy sugerują, aby logowanie następowało w trybie prywatnym przeglądarki. Należy wybierać opcję "Konto osobiste (Utworzone przez Ciebie)", a nie "Konto służbowe (Utworzone przez Twój Dział IT"), jeśli podczas logowania pojawi się możliwość takiego wyboru.
Nowa lokalizacja do pobierania oprogramowania to https://aka.ms/devtoolsforteaching.

Microsoft Imagine Premium (do 7.09.2016 DreamSpark Premium) - zakupiona przez Wydział licencja na wyselekcjonowane oprogramowanie, wyłącznie do celów edukacyjnych / dydaktycznych, dla pracowników i studentów, około 160 propozycji (w tym systemy operacyjne MS Windows, jednakże - jak dotychczas - bez MS Office), które może być instalowane na dowolnej liczbie komputerów Wydziału Fizyki (z wyjątkiem komputerów wchodzących w skład infrastruktury Wydziału) oraz na domowych komputerach studentów.

Studenci innych wydziałów, którzy mają przynajmniej jedne zajęcia prowadzone przez Wydział Fizyki, posiadają także prawo dostępu do tego oprogramowania. Student, który zakończył edukację na Wydziale, ma prawo w dalszym ciągu niekomercyjnie używać pozyskanego podczas studiów oprogramowania i korzystać z poprawek, (np. Windows Update), ale nie może uaktualniać go do nowszych wersji.

Pracownicy naukowi, doktoranci i studenci, którzy zadeklarują chęć używania zasobów oprogramowania do celów edukacyjnych, niekomercyjnych, powinni wysłać do Administratora z domeny wydziałowej e-mail z jawnie wyrażoną deklaracją użycia oprogramowania do celów edukacyjnych, niekomercyjnych i prośbą o założenie konta dostępu. Ważność konta wynosi standardowo 1 rok, po tym czasie może być przedłużona na życzenie użytkownika (pod warunkiem, że jest on w dalszym ciągu uprawniony do korzystania z licencji). W celu przedłużenia ważności konta należy skontaktować się mailowo z Administratorem (licencje.fuw@fuw.edu.pl).

Do góry

Mathematica

Do obliczeń symbolicznych i numerycznych, duże możliwości graficzne oraz edycyjne, kompleksowe środowisko dla obliczeń technicznych. Obliczenia numeryczne z dowolnie wybraną ilością cyfr znaczących, algorytmy sterowania dokładnością obliczeń, rozbudowane palety symboli + palety własne użytkownika.
Tradycyjna notacja matematyczna na wejściu i wyjściu komend, tworzenie dokumentów interaktywnych Computable Document Format (CDF), procedury eksportu grafiki, zapis w formacie TEX oraz HTML/Math. Możliwość obliczeń i prezentacji na stronach internetowych (dzięki JLink & WebMathematica).
Darmowy Lightweight Grid Manager wykorzystujący możliwości obliczeń równoległych komputerów w sieci do pobrania tutaj.

Nowości w programie Mathematica - zobacz listę

Licencja MATHEMATICA Unlimited Academic Site License umożliwia:

  • korzystanie z nieograniczonej liczby licencji sieciowych i jednostanowiskowych
  • darmowe aktualizacje do najnowszych wersji
  • nieograniczoną ilość licencji domowych dla pracowników
  • nieograniczoną ilość licencji domowych Mathematica for student dla studentów
  • nieograniczoną ilość licencji Wolfram Workbench i Wolfram Lightweight Grid Manager

Od 17.12.2021 dotychczasowa licencja dla Wydziału Fizyki zostaje przekształcona w licencję dla Uniwersytetu Warszawskiego. Oznacza to w szczególności, że z oprogramowania mogą korzystać pracownicy i studenci UW w okresie zatrudnienia lub odbywania studiów na swoich urządzeniach służbowych lub domowych. Licencja jest podzielona na część dla pracowników i dla studentów (w tym doktorantów). Należy korzystać z właściwej licencji z przyczyn formalnych oraz ze względu na różnice w obsłudze licencji.

Umowa licencyjna została zawarta na okres 3 lat (do grudnia 2024 roku), jednak licencja jest przedłużana w cyklu rocznym. Obsługę formalną licencji prowadzi Wydział Fizyki. Należy oczekiwać, że licencja w zbliżonej konfiguracji będzie przedłużona na kolejne lata (2024-2027).

Nowa licencja obejmuje również dostęp do Mathemayica Online. Informacje dotyczące tej opcji będą podane w terminie późniejszym. Dalsza część opisu dotyczy instalacji typu Home use.

Korzystanie z oprogramowania wymaga utworzenia klucza aktywacyjnego (activation key), którego należy w dalszej kolejności użyć do aktywowania instalacji. Jeden użytkownik może utworzyć więcej niż jeden klucz aktywacyjny i korzystać z oprogramowania na więcej niż jednym urządzeniu. Klucz jest przypisany do konta użytkownika i nie może być udostępniany innym osobom. Ponadto klucz jest przypisany do konkretnego urządzenia.

Utworzenie klucza aktywacyjnego wymaga założenia konta Wolfram ID. Identyfikatorem konta jest adres mailowy użytkownika. Reguły używania adresów mailowych do tworzenia kont opisane są poniżej. Nieprzestrzeganie tych reguł może spowodować odrzucenie zgłoszenia lub unieważnienie klucza (kluczy) użytkownika bez uprzedzenia.

Wstępnie klucz aktywacyjny jest ważny 2 tygodnie od utworzenia. W tym czasie odpowiedni opiekun licencji powinien zdecydować o jego zatwierdzeniu lub odrzuceniu (w przypadku braku uprawnień lub niezgodności z regułami tworzenia kont). Wyjątkowo klucze utworzone w ramach licencji studenckiej z kont o adresie w domenie student.uw.edu.pl są zatwierdzane automatycznie na okres ważności licencji.

Klucze produktu co do zasady wymagają przedłużania wraz z dorocznym odnawianiem licencji. W okolicy tej daty użytkownik powinien otrzymać mail przypominający, zawierający link umożliwiający przedłużenie ważności klucza. W odpowiednim czasie możliwe jest to również po zalogowaniu na konto Wolfram ID, przy użyciu którego został utworzony klucz. W ostateczności możliwe jest utworzenie nowego klucza wg standardowej procedury.

Raz lub dwa razy do roku (a także podczas weryfikacji zgłoszenia, jeśli jest wymagana) przewiduje się weryfikację uprawnień do korzystania z oprogramowania. Weryfikację przeprowadzają opiekunowie licencji wyznaczeni w jednostkach, w których spodziewane jest największe zainteresowanie używaniem programu (Wydział Chemii, Wydział Fizyki, Wydział MIM, ICM). Lista opiekunów dostępna jest tutaj. Weryfikacja uprawnień użytkowników z pozostałych jednostek UW przeprowadzana jest na Wydziale Fizyki.

Konta i klucze aktywacyjne utworzone w ramach dotychczasowej licencji Wydziału Fizyki mogą być w dalszym ciągu używane do czasu wygaśnięcia uprawnień użytkownika.

Podczas tworzenia kont Wolfram ID należy stosować następujące adresy emailowe:

  1. Licencja dla pracowników:
    • z domen lokalnych jednostek, w których zostali wyznaczeni opiekunowie licencji (Wydział Chemii, Wydział Fizyki, Wydział MIM, ICM) - z tych i tylko z tych obszarów dopuszczone są zgłoszenia doktorantów w ramach licencji dla pracowników; pozostali doktoranci powinni korzystać z licencji studenckiej, lub
    • z domeny uw.edu.pl (i poddomen np. biol.uw.edu.pl), pod warunkiem, że dane personalne (imię i nazwisko użytkownika) wpisane w profilu Wolfram ID są w zgodne z widocznymi w USOS (z dokładnością do znaków diakrytycznych - preferowane jest zastępowanie znaków alfabetów narodowych odpowiednikami alfabetu łacińskiego).
  2. Licencja studencka (również dotyczy doktorantów):
    • z domeny student.uw.edu.pl (klucze zatwierdzane automatycznie bez ingerencji opiekuna), lub
    • z domen students.mimuw.edu.pl lub okwf.fuw.edu.pl - weryfikowane odpowiednio przez MIMUW lub FUW, lub
    • z dowolnej domeny UW, pod warunkiem, że adres zawiera numer albumu studenta, lub
    • przypisany studentowi w USOS.
Zgłoszenia niespełniające powyższych reguł mogą być odrzucone bez dalszej weryfikacji.

Opis standardowej instalacji programu:

  1. Wejść na Wolfram User Portal, w razie potrzeby zakładając konto - Wolfram ID z odpowiednim adresem mailowym jako identyfikatorem - linki odpowiednio:
  2. Wypełnić dane kontaktowe - Activation Key Request Form
  3. Wybrać Mathematica for Sites (Single Machine) oraz wersję oprogramowania
  4. Pobrać plik instalacyjny z podanej w e-mailu/na stronie www Wolframa lokalizacji; zachować Activation Key
  5. Uruchomić zainstalowany program i podać otrzymany w e-mailu klucz aktywacyjny

As from 17/12/2021 the existing license for the Faculty of Physics will be converted into a license for the University of Warsaw. This means, in particular, that the software can be used by employees and students of the University of Warsaw during their employment or studies on their work or home devices. The license is divided into staff and student (including PhD students) parts. You should use the appropriate license for formal reasons and due to differences in license handling.

The license agreement was concluded for a period of 3 years (until December 2024), however the license is renewed annually. The formal service of the license is provided by the Faculty of Physics. It is expected the license validity will be extended for the next period (2024-2027).

The new license also includes access to Mathemayic Online. Information on this option will be provided at a later date. The rest of the description applies to Home use type installations.

To use the software, you need to create an activation key, which you must then use to activate the installation. One user can create more than one activation key and use the software on more than one device. The key is assigned to the user account and cannot be shared with other users. In addition, the key is assigned to a specific device.

Creating an activation key requires a Wolfram ID account. The account identifier is the user's e-mail address. The rules for using e-mail addresses to create accounts are described below. Failure to follow these rules may result in rejection or cancellation the user's key(s) without notification.

Initially, the activation key is valid for 2 weeks from its creation. During this time, the appropriate admin should decide to approve or reject (in case of lack of eligibility or non-compliance with the rules of creating accounts) it. Exceptionally, the keys created within the student license from accounts with the address in the student.uw.edu.pl domain are automatically validated for the period of validity of the license.

Usually it is necessary to extend an activation key validity when an annual license renewal occurs. Users should be notified by email containg extension instructions (link to do so) in due time. It is possible as well to login to user's Wolfram ID account and extend the key validity there, once the license itself is already extended. Finally, new key could be created according to a standard procedure.

Once or twice a year (and during application verification, if required), users' eligibility is verified. The verification is carried out by license admins appointed within the units where the greatest interest in program usage is expected (Faculty of Chemistry, Faculty of Physics, MIM, ICM). Local admins list is available here. Verification of users' rights from other UW units is carried out at the Faculty of Physics.

Accounts and activation keys created under the existing license of the Faculty of Physics may continue to be used until the user's eligibility expire.

When creating Wolfram ID accounts, the following email addresses should be used:

  1. Staff license:
    • from the domains of the local units where the license admins have been appointed (Faculty of Chemistry, Faculty of Physics, Faculty of MIM, ICM) - from these, and only from these areas, applications from PhD students under the staff license are allowed; other PhD students should use the student license, or
    • from the uw.edu.pl domain (and subdomains, e.g. biol.uw.edu.pl), assuming that the user's firstname and surname used for Wolfram ID are given in the wording visible in the USOS (with the accuracy of diacritical marks - it is preferable to replace the characters of national alphabets with their equivalent in the Latin alphabet).
  2. Student license (also applies to PhD students):
    • from the domain student.uw.edu.pl (keys validated automatically without the admin's intervention), or
    • from domains students.mimuw.edu.pl or okwf.fuw.edu.pl - verified by MIMUW or FUW, respectively, or
    • from any UW domain, as long as the address contains the student's album (index) number, or
    • assigned to the student in USOS.
Applications not meeting the above rules may be rejected without further verification.

Standard program installation:

  1. Access Wolfram User Portal, creating an account as necessary - Wolfram ID with the appropriate e-mail address as identifier - links respectively:
  2. Fill in contact details - Activation Key Request Form
  3. Choose Mathematica for Sites (Single Machine) product
  4. Download the installation file from the location provided in the e-mail/Wolfram website; keep the Activation Key
  5. Run the installed program and enter the activation key you received in the e-mail

Origin

Jest pakietem umożliwiającym pozyskiwanie, analizę i wizualizację danych pomiarowych. Szereg narzędzi pozwala użytkownikowi dokonać importu danych i umieścić je w arkuszu. Do przetwarzania danych służą wbudowane funkcje, a użytkownicy bardziej zaawansowani mogą tworzyć własne procedury analizy. Dane pobrane i przetwarzane można wizualizować na każdym etapie analizy za pomocą wykresów dwu- oraz trójwymiarowych.
Wydział zakupił bezterminową licencję sieciową z kontraktem serwisowym Maintenance Service. Pozwala on m.in. na instalację oprogramowania na komputerze domowym użytkownika (Home Use). Kontrakt ten musi być regularnie odnawiany; obecnie ważny jest do 17.11.2024 (procedura zakupowa w toku).

Ważność kluczy produktu wygenerowanych dla instalacji (Home Use) wersji 2017 i późniejszych powinna być przedłużana automatycznie w okresie przedłużania kontraktu przez Wydział. Jeśli z jakichś przyczyn tak się nie stanie i program generuje ostrzeżenia o bliskim końcu ważności licencji, należy w okolicach terminu odnawiania kontraktu (17 listopada) ponownie aktywować klucz produktu (menu Help > About Origin > License > Activate lub Help > Activate License).


Studenci, którzy uczęszczają na zajęcia "Pracownia wstępna" [1100-1AF26 lub 1100-1BB06] (I rok studiów I stopnia) oraz "Pracownia technik pomiarowych" [1100-2F14] (II rok studiów I stopnia), otrzymują na czas trwania zajęć licencje z odrębnej puli. Proszę nie aplikować o licencje z puli ogólnowydziałowej. W tym przypadku nie jest wymagane zakładanie konta użytkownika na originlab.com. Pakiet instalacyjny jest dostępny do pobrania w lokalizacji podanej w końcowej części niniejszego paragrafu. Podczas instalacji programu należy podać numer licencji, a po zainstalowaniu programu należy wpisać klucz produktu; dane do instalacji zostaną przekazane użytkownikom uczestniczącym w zajęciach na początku semestru. Osoby, które z jakichś powodów nie uczestniczyły w zajęciach wstępnych, a zamierzają używać oprogramowania w toku realizacji przedmiotu, proszone są o zgłaszanie się bezpośrednio do Administratora w celu uzyskania klucza licencyjnego.


Instalacja programu w ramach licencji "Home Use" (wersja 2017 lub nowsza) - dotyczy pozostałych użytkowników:

  1. Uzyskać od Administratora licencji drogą mailową (licencje.fuw@fuw.edu.pl) numer licencji oraz link do wygenerowania klucza produktu. Klucz ten podlega zatwierdzeniu przez Administratora licencji.
    Jeżeli użytkownik uprzednio zainstalował program z innym numerem licencji, nie jest konieczna ponowna instalacja. Zmiany numeru licencji można dokonać w Panelu sterowania systemu MS Windows wybierając funkcję "Zmień" dla programu Origin. Niezbędne jest jednak wygenerowanie nowego klucza produktu.
  2. Pobrać plik instalacyjny (ca. 500 MB), dostępny tutaj.
    Do pobrania pliku instalacyjnego z powyższej lokalizacji oraz do wygenerowania klucza należy utworzyć konto użytkownika portalu Originlab.com (lub skorzystać z konta już posiadanego).
    Adres użyty przy tworzeniu konta musi należeć do jednej z wymienionych poniżej domen
    .
  3. Uruchomić program instalacyjny (Setup) - potrzebny numer licencji!
  4. Wygenerować klucz produktu, używając linku otrzymanego od Administratora Licencji. Klucz podlega zatwierdzeniu przez administratora; zwykle dzieje się to w dniu wygenerowania klucza lub w kolejnym dniu roboczym.
  5. Po otrzymaniu informacji mailowej o zatwierdzeniu klucza uruchomić program Origin i aktywować produkt przesłanym w mailu kluczem.

W razie konieczności przeniesienia licencji na inne urządzenie, należy w pierwotnej lokalizacji deaktywować licencję (Help > Deactivate License), a następnie w nowej instalacji wykorzystać ten sam klucz produktu.
W razie problemów z deaktywacją licencji (np. z powodu uszkodzenia urządzenia) należy przesłać zgłoszenie mailowe do licencje.fuw@fuw.edu.pl.

Zgodnie z warunkami licencji dla określonego konta użytkownika wolno zarejestrować tylko jedną instalację Home Use. W szczególności oznacza to to, że jeśli instalacja została dokonana np. na komputerze stacjonarnym na wydziale, nie przysługuje już dodatkowa licencja na komputer użytkowany w domu. Sugerowanym rozwiązaniem jest zainstalowanie na pierwszym komputerze klienta wersji sieciowej.

Instalacja klienta wersji sieciowej odbywa się analogicznie - potrzebna nazwa serwera licencji!. Praca z tą wersją wymaga połączenia z siecią Wydziału Fizyki (choćby przez VPN). Istnieje też możliwość wypożyczenia "slotu" licencji sieciowej (na okres do 7 dni; przez ten czas można pracować bez łączności z serwerem licencji). Więcej informacji o wypożyczeniu można znaleźć tutaj.

a. Numer licencji i Access Code (dla wersji sieciowej również nazwa serwera licencji) dostępne są u Administratora - zgłoszenia mailowe na adres licencje.fuw@fuw.edu.pl
b. Rejestracja akceptowana jest tylko dla adresów mailowych z domen:

@fuw.edu.pl, @igf.fuw.edu.pl, @biogeo.uw.edu.pl, @astrouw.edu.pl, @okwf.fuw.edu.pl, @student.uw.edu.pl

Klucze produktu wygenerowane dla instalacji "domowych" wersji 2017 i późniejszych mogą być podczas aktualizowania programu do nowszej wersji przeniesione do nowej instalacji. Zasadniczo powinno to stać się automatycznie, jednak w razie kłopotów można deaktywować licencję starszej wersji, co pozwoli na powtórne użycie klucza produktu.

Przydatne linki:

Pakiet instalacyjny Origin 2022 / 2023 / 2024

dostępny dla zalogowanych nauczycieli akademickich, doktorantów i studentów Wydziału.

Po zalogowaniu konieczne może być odświeżenie strony

MATLAB (v. R2024b)

Język wysokiego poziomu, pozwala na realizację zadań o dużej złożoności obliczeniowej, wyposażony w interaktywne środowisko, pozwalające na szybsze prototypowanie algorytmów i przeprowadzanie złożonych obliczeń. Stosując Parallel Computing Toolbox i MATLAB Distributed Computing Server uzyskamy możliwość tworzenia i uruchomienia aplikacji na klastrach komputerów, definiowania niezależnych i współdziałających zadań bez opuszczania własnego stanowiska, redukując w ten sposób czas wykonania, w porównaniu z pojedynczą sesją.
Wydział posiada licencję sieciową wykupioną na 35 stanowisk i dodatkowo niektóre specjalistyczne biblioteki uzupełniające (toolbox) takie jak (w nawiasach liczba dozwolonych jednoczesnych uruchomień toolboksa) Data Acquisition (1 - tylko Windows), Deep Learning (1), Image Processing (35), Industrial Communication (1), Instrument Control (1), Mapping (1), MATLAB Coder (1), MATLAB Compiler (1), MATLAB Compiler SDK (1), Optimization (3), Parallel Computing (5), Partial Differential Equation (5), Signal Processing (35), Statistics and Machine Learning (35), Symbolic Math (2), Wavelet (1).

Licencja zakupiona przez Wydział nie przewiduje możliwości instalacji oprogramowania MATLAB na własnych komputerach studentów. Studenci mogą indywidualnie zakupić pakiet (MATLAB, SimuLink i dziesięć najpopularniejszych narzędzi) - szczegóły tutaj.

Firma MathWorks Inc. nie przewiduje premii w postaci darmowych licencji Home Use, ale zakup licencji indywidualnej stacjonarnej pozwala jednemu użytkownikowi na instalację oprogramowania na dwóch swoich komputerach z możliwością czterokrotnego przenoszenia na inny komputer w ciągu roku.

Dodatkowe informacje niezbędne do zainstalowania oprogramowania dostępne są u Administratora (licencje.fuw@fuw.edu.pl).

Przydatne linki:

Do góry

LabVIEW

Graficzny język programowania LabVIEW firmy National Instruments do tworzenia aplikacji związanych z testowaniem, pomiarami i sterowaniem. Pozwala w szybki sposób łączyć się z urządzeniami pomiarowymi i sterującymi, analizować dane i udostępniać wyniki. Często wykorzystywany jest w ośrodkach badawczych i przy testach w przemyśle. Tworzenie programu polega na łączeniu graficznych ikon, z których każda odpowiada za wykonywanie różnych funkcji. Obecnie istnieją wersje na systemy operacyjne Windows, Unix, Linux oraz Mac OS. Wydział posiada licencję bezterminową – NI Academic Site Licence, z corocznie przedłużanym programem serwisowym (aktualnie ważny do maja 2022). Program serwisowy zapewnia w szczególności dostęp do aktualizacji oprogramowania do najnowszej wersji oraz wsparcie techniczne producenta.

Ze względu na niekorzystne zmiany w sposobie licencjonowania wprowadzone przez producenta w 2022 roku program serwisowy nie będzie przedłużony. W szczególności oznacza to brak możliwości aktualizacji oprogramowania do wersji powyżej 2021SP1 (2022 Spring) oraz brak dalszej możliwości instalacji oprogramowania na własnych urządzeniach studentów. Dozwolone jest natomiast dalsze użytkowanie oprogramowania zainstalowanego wcześniej na urządzeniach Wydziału oraz dokonywanie nowych instalacji.

Licencja została w roku 2018 rozszerzona o możliwość używania oprogramowania również do celów badawczych, a nie - jak uprzednio - wyłącznie do celów dydaktycznych. Wskutek rozszerzenia licencji zmieniony został numer seryjny produktu. Oznacza to, że instalacje dokonane przed rozszerzeniem licencji pozostają legalne, jednak bez możliwości ich aktualizowania. W celu przywrócenia tej funkcjonalności należy zmienić numer seryjny produktu. Informację o nowym numerze można uzyskać u administratora licencji.

Nośniki instalacyjne można wypożyczyć od Administratora (licencje.fuw@fuw.edu.pl). Jest też możliwość ściągnięcia oprogramowania (ca. 1.5 GB) bezpośrednio z sieci i dalszej aktywacji za pomocą klucza licencji a także pobranie 45-dniowej pełnej wersji próbnej.

Przydatne linki:

Do góry

ESET Endpoint Security / Antivirus

Pakiet bezpieczeństwa integrujący w jednym rozwiązaniu program antywirusowy, antyspyware ESET NOD32 (dostępne dla systemów operacyjnych Windows, Linux i Mac OS), personal firewall oraz filtr antyspamowy. Całość tworzy skuteczne i bardzo szybkie narzędzie chroniące przed wirusami, końmi trojańskimi, robakami internetowymi, rootkitami, backdoorami, adware oraz przed próbującym wykraść poufne dane programami typu spyware. Program sprawdza w czasie rzeczywistym wszystkie otwierane, uruchamiane i zapisywane zbiory. Ochronę przed zagrożeniami z Internetu zapewnia sprawdzanie wszystkich pobieranych plików i przeglądanych stron WWW (protokół HTTP). Sprawdzana jest również cała odbierana i wysyłana poczta elektroniczna w programach MS Outlook i Outlook Express, w tym również poczta pobierana z serwerów Exchange (protokoły POP3, IMAP, MAPI). Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji potrafi samodzielnie wykryć i zablokować zupełnie nowe zagrożenia.
Wielokrotnie nagradzany tytułem "Najlepszy produkt antywirusowy" a także "Najszybszy i najwydajniejszy". Wysoko notowany przez prestiżowy brytyjski miesięcznik Virus Bulletin. Zalecany na Wydziale przez OKWF

Licencja (wykupiona zbiorczo w listopadzie 2021 r.) na komputery będące własnością Wydziału na okres do 28.12.2024, klucz licencji został 26.11.2021 przekazany osobom bilansującym zamówienia w poszczególnych obszarach w celu przekazania użytkownikom końcowym.

Zakupy dodatkowe (po wyczerpaniu zamówionej przez dana jednostkę puli) ze środków własnych jednostek wydziałowych poprzez Dział Wsparcia Informatycznego (DWI) tel. 22 55-20333 na Krakowskim Przedmieściu (po uprzednim sprawdzeniu u Administratora (licencje.fuw@fuw.edu.pl) możliwości uzyskania licencji z puli Wydziału).

Przydatne linki:

Do góry

Licencje dystrybuowane odpłatnie przez DWI

Dział Wsparcia Informatycznego (DWI) (tel. 22 55-20333) na Krakowskim Przedmieściu udostępnia odpłatnie w ramach zakupów ogólnouczelnianych licencje na wybrane oprogramowanie. Co do zasady, licencje udostępniane są jednostkom organizacyjnym Uczelni a nie poszczególnym osobom (pracownikom, studentom) do instalacji na urządzeniach prywatnych. Niekiedy jednak zakupom licencji uczelnianych towarzyszą różnego rodzaju promocje, jak na przykład możliwość dodatkowej instalacji na komputerach prywatnych (analogicznie jak program Origin, którego licencjonowanie na szczeblu Wydziału organizuje OKWF) czy zakupu licencji indywidualnej po obniżonej cenie u dystrybutora oprogramowania.

Lista dostępnego oprogramowania znajduje się na https://it.uw.edu.pl/pl/uslugi/UslugiZakupyLicencje/.

Wyjątkowo, zgodnie z informacjami umieszczonymi powyżej, w sprawie licencji na program antywirusowy ESET należy zwracać się do OKWF. W zakupie pozostałych licencji dystrybuowanych przez DWI Ośrodek Komputerowy Wydziału Fizyki nie uczestniczy/pośredniczy.

Uwaga: dostęp do treści po zalogowaniu tylko w wersji desktop.
Wersja desktopowa Stopka redakcyjna