alt FUW
logo UW
other language
webmail
search
menu

Instytut Geofizyki

Dyrektor: prof. dr hab. Szymon Malinowski
Zastępca dyrektora: dr hab. Rafał Kotyński, prof. ucz.

ADRES:
ul. Pasteura 5, 02-093 Warszawa, p. B4.41
tel. 22 55 32 080
tel. 22 55 32 041
tel. 22 55 32 043
e-mail: sekretariat@igf.fuw.edu.pl

Strona internetowa: https://www.igf.fuw.edu.pl/pl/

W skład Instytutu Geofizyki wchodzą Zakłady Fizyki Atmosfery, Fotoniki i Optyki Informacyjnej.

W Zakładzie Fizyki Atmosfery prowadzone są badania z zakresu fizyki chmur i opadów, wpływu aerozolu atmosferycznego na system klimatyczny Ziemi, transferu radiacyjnego i procesów transportu w atmosferze. Badane są również procesy fizyczne zachodzące na powierzchni komet i planet Układu Słonecznego. Wykorzystuje się w tym celu zarówno metody teoretyczne, jak i doświadczalne. Prowadzone są eksperymenty laboratoryjne, pomiary teledetekcyjne (lidarowe, fotometryczne, radiometryczne i satelitarne), pomiary in-situ na platformie obserwacyjnej w Warszawie, na stacjach pomiarowych i w laboratoriach środowiskowych w Polsce i za granicą oraz pomiary z pokładu samolotów.

W Zakładzie Fotoniki prowadzone są badania dotyczące fotoniki, biofotoniki, optyki światłodowowej, optometrii i optyki okularowej. Projektowane, wytwarzane i charakteryzowane są światłowody, w szczególności fotoniczne, o szczególnych własnościach, oraz elementy optyczne w skali mikro, np. soczewki gradientowe. Rozwijana jest strategia, metody oraz technologia łączenia różnych platform szklanych z nanodiamentami. Prace ukierunkowane są na rozwój w dziedzinie biofotoniki i biodiagnostyki, wykorzystującej fotonikę oraz przyrządy optyki ultraszybkiej. Badania prowadzone są w zakładowych laboratoriach optycznych oraz w ramach Akademickiego Centrum Kształcenia Optometrystów FUW (w zakresie optometrii i optyki okularowej), działającego na zasadach pracowni studenckiej i posiadającego część kliniczną.

W Zakładzie Optyki Informacyjnej prowadzone są badania w dziedzinie nanofotoniki, obrazowania nadrozdzielczego i obliczeniowego, materiałów funkcjonalnych i plazmoniki. Rozwijane są metody modelowania nanostruktur, opracowywane są nowe urządzenia nanooptyczne, np. sondy skaningowych optycznych mikroskopów bliskiego pola (SNOM). Badania prowadzone są w laboratoriach wyposażonych w wysokiej klasy sprzęt specjalistyczny. Prace ukierunkowane są na projektowanie, wytwarzanie i zastosowanie nowych materiałów w fotonice, fotowoltaice, plazmonice i biosensorach.

Wersja desktopowa Stopka redakcyjna