alt FUW
logo UW
other language
webmail
search
menu

Pracownie OKWF

Zasady współpracy z nauczycielami prowadzącymi zajęcia informatyczne

Co najmniej na dwa miesiące przed rozpoczęciem zajęć dydaktycznych w każdym semestrze nauczyciele akademiccy, którzy będą prowadzić zajęcia w pracowniach komputerowych OKWF, uzgadniają z wyznaczonym pracownikiem OKWF potrzeby w zakresie oprogramowania, jakie będzie wykorzystywane na tych zajęciach. Na podstawie tych uzgodnień pracownicy OKWF dokonują instalacji i konfiguracji oprogramowania przeznaczonego do uruchamiania na komputerach studenckich i na komputerach wykładowców w czasie zajęć, z uwzględnieniem następujących zasad:

  • Oprogramowanie przeznaczone do wykorzystania w czasie zajęć informatycznych musi być dostępne do testowania dla zainteresowanych nauczycieli akademickich najpóźniej na 2 tygodnie przed planowanym rozpoczęciem zajęć w danym semestrze.
  • Po zainstalowaniu i skonfigurowaniu oprogramowania OKWF powiadamia o tym zainteresowanych nauczycieli akademickich, którzy mają obowiązek możliwie szybko przetestować zainstalowane oprogramowanie i powiadomić OKWF o wynikach testów. Jeżeli wyniki testów są negatywne, OKWF możliwie szybko rozwiązuje zgłoszone problemy, współdziałając z zainteresowanymi nauczycielami.
  • Wybór wersji systemu operacyjnego (np. dystrybucji Linuksa) oraz środowiska graficznego, które będzie wykorzystywane w czasie zajęć w pracowniach komputerowych, jest dokonywany przez OKWF w taki sposób, aby zminimalizować możliwe problemy, które mogą pojawić się w czasie trwania zajęć. W szczególności oprogramowanie to powinno być znane pracownikom OKWF konfigurującym komputery w pracowniach, aby byli oni w stanie szybko rozwiązywać problemy związane z tym oprogramowaniem.
  • W przypadku oprogramowania komercjalnego, którego instalacja i uruchomienie wymaga zakupu nowych licencji, zapewnienie odpowiedniego finansowania leży w gestii prodziekana do spraw studenckich.

Wyznaczeni pracownicy OKWF (co najmniej 2 osoby) odpowiadają za przyjmowanie zgłoszeń problemów technicznych (ze sprzętem i oprogramowaniem) od nauczycieli akademickich prowadzących zajęcia w salach komputerowych OKWF i od studentów uczestniczących w tych zajęciach. Odpowiadają oni także za przekazywanie tych zgłoszeń pozostałym pracownikom OKWF tak, aby zgłoszone problemy mogły być możliwie szybko rozwiązane.

Oprogramowanie na pracowniach studenckich

Aktualnie domyślną instalacją Linuksa jest Fedora 36.

W pracowni 1.27 dodatkowo zainstalowano Windows 7 w celu zapewnienia możliwości prowadzenia zajęć dydaktycznych, podczas których muszą być wykorzystywane programy wymagające tego systemu operacyjnego).

Oprócz szerokiego wyboru oprogramowania swobodnie dostępnego, do dyspozycji użytkowników są m. in.: Mathematica, Matlab, LabVIEW.

W pracowni 1.34 konfiguracja oprogramowania jest różna od standardowej ze względu na odmienny sprzęt (laptopy).

Wersja desktopowa Stopka redakcyjna