alt FUW
logo UW
other language
webmail
search
menu
Wydział Fizyki UW > Wydział > Struktura organizacyjna > Instytut Fizyki Doświadczalnej

Instytut Fizyki Doświadczalnej

Dyrektor: prof. dr hab. Piotr Kossacki
Zastępcy dyrektora: dr hab. Marcin Konecki, prof. UW, dr Izabela Skwira-Chalot

ADRES:
ul. Pasteura 5, 02-093 Warszawa, p. 2.27
tel. 22 55 32 000 (centrala), 22 55 32 627
fax 22 55 32 986
e-mail: ifd@fuw.edu.pl

Strona internetowa: http://ifd.fuw.edu.pl/

W skład Instytutu wchodzi siedem Zakładów: Biofizyki, Cząstek i Oddziaływań Fundamentalnych, Fizyki Ciała Stałego, Fizyki Jądrowej, Optyki, Fizyki Biomedycznej i Struktury Materii Skondensowanej. Zajmują się one badaniami naukowymi w zakresie różnych dziedzin fizyki współczesnej począwszy od fizyki ciała stałego i optyki, poprzez biofizykę i fizykę medyczną aż do fizyki jądrowej oraz fizyki cząstek i oddziaływań fundamentalnych. Ponadto, prowadzone są tam badania naukowe w dziedzinie ekonofizyki w ramach specjalnosci Metody fizyki w ekonomii (ekonofizyka).

Fizycy z Zakładu Cząstek i Oddziaływań Fundamentalnych biorą udział w eksperymentach prowadzonych w międzynarodowych laboratoriach wysokich energii, do których należy międzynarodowe laboratorium CERN w Genewie, gdzie realizowane są pierwsze eksperymenty używające zderzacza LHC. Intensywnie rozwija się współpraca z ośrodkami badań neutrinowych w Japonii i w Stanach Zjednoczonych. Znaczna część opracowania danych wykonywana jest w Warszawie. Zakład wnosi także duży wkład w budowę skomplikowanych systemów detektorów, do których pewne części wykonywane były w Warszawie.

Fizycy z Zakładu Fizyki Jądrowej prowadzą badania wykorzystując wiązki cząstek o szerokim zakresie energii dostępne w ośrodkach zagranicznych (Darmstadt, Catania, Legnaro, Dubna, Jyvaskyla, Oak Ridge) jak również wiązkę uniwersyteckiego cyklotronu (SLCJ).

Zakład Fizyki Ciała Stałego i Zakład Struktury Materii Skondensowanej, zajmujące się różnorodnymi zagadnieniami z dziedziny fizyki ciała stałego, również mają szeroko rozwiniętą współpracę z liczącymi się w świecie zagranicznymi ośrodkami badawczymi. Równocześnie dzięki wieloletniemu wysiłkowi tych zespołów powstały dobrze wyposażone laboratoria naukowe (w szczególności szeroki zestaw aparatury pomiarowej do badań własności półprzewodników w zewnętrznym polu magnetycznym) pozwalające na rozwijanie zaawansowanych prac badawczych na miejscu. Podobnie jest w Zakładzie Optyki, który posiada wysokiej klasy aparaturę do spektroskopii laserowej, laser femtosekundowy, i lidar mobilny do badania zanieczyszczeń atmosfery, oraz w Zakładzie Biofizyki, który rozwija różnorodne metody fizykochemiczne do analizy biologicznych molekuł aktywnych.

Działalność Zakładu Fizyki Biomedycznej koncentruje się wokół komputerowych metod interpretacji danych oraz modelowania procesów biologicznych spotykanych w naukach medycznych.

W ramach badań naukowych istnieje ścisła współpraca między zespołami Instytutu Fizyki Doświadczalnej i Instytutu Fizyki Teoretycznej.

Ważną rolę w strukturze Instytutu pełnią Warsztaty Mechaniczne.

Instytutem kierowali kolejno dyrektorzy: Stefan Pieńkowski (1952 - 1953), Jerzy Pniewski (1953 - 1958), Tadeusz Skaliński (1958 - 1962), Jerzy Pniewski (1962 - 1975), Andrzej K. Wróblewski (1975 - 1981), Marian Grynberg (1981 - 1984), Jacek Baranowski (1984 - 1990), Tomasz Hofmokl (1990 - 1994), Jan Żylicz (1994 - 2002), Andrzej Twardowski (2002 - 2008), Tomasz Matulewicz (2008 - 2016), Paweł Kowalczyk (2016 - 2024), Piotr Kossacki (2024 - ).

Wersja desktopowa Stopka redakcyjna