Definicje
Poczta studencka Wydziały Fizyki UW charakteryzuje się adresami w domenie @okwf.fuw.edu.pl. Nie należy jej mylić z pocztą wydziałową o adresach w domenie @fuw.edu.pl, obsługującą głównie skrzynki pocztowe pracowników.
Konta poczty studenckiej są generalnie (co do zasady) powiązane z kontami logowania do sieci unixowej na pracowniach Ośrodka Komputerowego Wydziału Fizyki (OKWF). Oznacza to, że w obu przypadkach stosuje się ten sam identyfikator użytkownika (login) i hasło. Zmiana hasła logowania na pracowniach ma natychmiastowy skutek również w stosunku do poczty.
Również zawartość folderu domowego (mieszka on na dysku sieciowym) i ustawienia indywidualne sesji użytkownika nie zależą od komputera.
Polityka tworzenia identyfikatorów dla osobistych kont studentów została określona przez Dziekana i polega ona na połączeniu inicjałów imienia i nazwiska, pisanych małymi literami i ew. pozbawionych polskich znaków diakrytycznych, z numerem indeksu. A więc studentka Alicja Babacka, o nr indeksu 123456, otrzyma login: ab123456, i adres pocztowy: ab123456@okwf.fuw.edu.pl.
Uwaga: podczas logowania przy użyciu interfejsu roundcubemail nie należy mylić loginu z adresem poczty!
Dostępna jest szczegółowa instrukcja konfiguracji dostępu do studenckiej skrzynki pocztowej za pomocą programów pocztowych. Najprostszym sposobem dostępu do skrzynki jest serwis webmail.
Uwaga dla użytkowników poczty elektronicznej w domenie uniwersyteckiej (@student.uw.edu.pl):
Stwierdzono przypadki klasyfikowania maili wysyłanych z kont w domenie wydziałowej @fuw.edu.pl na konta w domenie uniwersyteckiej jako spamu. Pewne spostrzeżenia dotyczące tego zagadnienia w odniesieniu do kont pracowniczych (@uw.edu.pl) opisane są tutaj. Porady mogą stosować się odpowiednio do kont @student.uw.edu.pl. Więcej informacji o poczcie w domenie @student.uw.edu.pl dostępnych jest tutaj. Ośrodek Komputerowy Wydziału Fizyki nie zarządza tą domeną.
Zasady
Należy mieć na uwadze, że zarządzenie Rektora ustala, że do korespondencji dotyczącej studiów (listy do Dziekanatu, do wykładowców itp.) obowiązuje korzystanie z uczelnianych adresów poczty elektronicznej. Również korespondencja od uczelni do studentów będzie kierowana na adresy uczelniane. Wyjątek od tej reguły dotyczy studentów nowo przyjętych w początkowym okresie studiów (w praktyce - do 1 miesiąca od początku studiów). W tym czasie jako ich "oficjalne" adresy zarejestrowane są te, które zgłosili w Internetowej Rejestracji Kandydatów. W tym okresie adresy te zostają nadpisane adresami utworzonymi w studenckiej poczcie wydziałowej (chyba, że wcześniejszym adresem studenta jest również adres uczelniany; p. poniżej).
Za adresy uczelniane, spełniające wymogi o których mowa powyżej, uważa się adresy z jakiejkolwiek domeny pocztowej będącej własnością UW. A więc np. student studiujący równolegle więcej niż 1 kierunek może posługiwać się adresem z dowolnego ze ''swoich'' wydziałów, można też używać adresu z domeny @student.uw.edu.pl, itp. Takie adresy nie będą nadpisywane automatycznie adresami poczty wydziałowej.
Jak sprawdzić, jaki ma się adres email zarejestrowany w bazie UW? Jest on widoczny (dla zalogowanych użytkowników) na stronie danej osoby w Katalogu USOSweb - tu można wyszukać te strony. Jeżeli uważamy ten adres za niewłaściwy, należy zgłosić prośbę jego zmiany w Dziekanacie lub do administratora USOSweb.
Kto może (i powinien) korzystać z poczty studenckiej Wydziału Fizyki?
Każdy student przyjęty na studia dowolnego z programów prowadzonych przez Wydział Fizyki (pierwszego i drugiego stopnia) w ramach regularnej rekrutacji otrzymuje na początku pierwszego roku studiów konto umożliwiające korzystanie z pracowni studenckich OKWF i z powiązanej z tym kontem skrzynki poczty elektronicznej. W przypadku studentów MISMaP: studenci przyjęci na kierunek główny Fizyka otrzymują te konta "z automatu", natomiast pozostali - na żądanie. Również jeżeli student rozpoczyna studia poza normalną rekrutacją (przeniesienie, reaktywacja), konto zostanie stworzone na żądanie.
Używanie wydziałowego konta pocztowego może okazać się w niektórych sytuacjach niezbędne, na przykład w przypadku chęci instalacji oprogramowania z licencji wydziałowych. Nie należy zatem dopuszczać do utraty ustanowionego hasła dostępu.
Doktoranci, których opiekunowie są pracownikami Wydziału Fizyki, zwyczajowo na ogół otrzymują (i korzystają z) adresów pocztowych w domenie "pracowniczej" @fuw.edu.pl, w razie potrzeby (np. prowadzenia zajęć na pracowniach informatycznych lub udziału w takich zajęciach w charakterze słuchaczy) na żądanie otrzymają również konta studenckie. W przypadku, gdy doktorant został przyjęty na studia doktoranckie bezpośrednio po ukończeniu studiów na Wydziale Fizyki UW, jego konto studenckie na ogół jeszcze istnieje i nie będzie likwidowane dopóki pozostaje on uczestnikiem studiów.
Hasła
Student nowo przyjęty w ramach normalnej rekrutacji otrzymuje dane swojego konta (login i hasło początkowe) na zajęciach z Przysposobienia Informatycznego, odbywających się we wrześniu w ramach dni adaptacyjnych. Jeśli zostałeś przyjęty na studia na Wydziale Fizyki w innym trybie (przeniesienie, reaktywacja), niewykluczone że będziesz sam się musiał zgłosić do administratora kont sieci studenckiej w celu uzyskania konta. Dotyczy to również studentów MISMaP kierunków innych niż Fizyka - którzy mają prawo do korzystania z zasobów sieci studenckiej OKWF na równych prawach ze studentami fizyki, ale konta dla nich ze względów praktycznych nie są tworzone automatycznie.
Zarówno w nazwach kont (loginach) jak i w hasłach należy odróżniać małe litery od wielkich!
Hasło można zmienić na pracowni komputerowej za pomocą polecenia passwd wpisanego w terminalu linuxowym. Zalecane jest jak najszybsze zmienienie wygenerowanego hasła na własne.
Zmiana hasła z zewnątrz możliwa jest przez zalogowanie się do serwera tempac.fuw.edu.pl (ssh [login]@tempac.fuw.edu.pl); następnie należy użyć polecenia passwd. Popularnym klientem SSH dla systemu MS Windows jest PuTTY.
Przypominamy, że konto i hasło są indywidualną własnością każdego użytkownika; Regulamin OKWF nie dopuszcza udostępniania ich innym osobom ani korzystania z kont innych niż własne.
Hasło użytkownika (po pierwszej jego zmianie) nie jest znane administratorowi i nie może zostać odzyskane w przypadku zapomnienia lub zagubienia. Administrator może natomiast umożliwić zresetowanie hasła (zastąpienie go nowym). W tym celu proszę się zgłaszać do pok. 1.35 lub pok. 1.21 (Pasteura 5).
Filtr antyspamowy / blokowanie potencjalnie niebezpiecznych załączników
Maile rozpoznane przez system jako spam będą automatycznie odrzucane, a nadawca dostanie odpowiedni komunikat.
W celu ochrony przed potencjalnie niebezpiecznymi załącznikami blokowane jest przesyłanie (zarówno dla poczty wychodzącej, jak i przychodzącej) niektórych rodzajów plików. W takim przypadku adresat wiadomości otrzymuje odpowiednie powiadomienie. Blokada dotyczy plików o następujących rozszerzeniach nazwy:
ade adp app asd asf asx bas bat chm cmd com cpl crt dll exe fxp hlp hta hto inf ini ins isp js jse lib lnk mdb mde msc msi msp mst ocx pcd pif prg reg scr sct sh shb shs sys url vb vbe vbs vcs vxd wmd wms wmz wsc wsf wsh
Rozszerzenia są zakazane w bezpośrednio w załącznikach oraz wewnątrz załączanych archiwów .zip
Dodatkowo, wewnątrz .zip zakazany jest .zip.