Studia drugiego stopnia
Studenci studiów drugiego stopnia uczestniczą w badaniach naukowych prowadzonych przez grupy badawcze na Wydziale Fizyki. Absolwenci tych studiów posiadają rozszerzoną - w stosunku do poziomu licencjata - wiedzę w dziedzinie fizyki, matematyki i ich zastosowań oraz umiejętność dostrzegania i samodzielnego rozwiązywania problemów teoretycznych i praktycznych z zakresu swojej specjalizacji. Potrafią samodzielnie analizować i rozwiązywać złożone problemy z różnych dziedzin. Posiadają umiejętność pracy w zespole naukowym, przygotowanie do pracy popularyzatorskiej, a po spełnieniu dodatkowych wymogów do pracy w szkolnictwie.
W roku akademickim 2024/2025 będzie można wybierać wśród następujących kierunków studiów stacjonarnych II stopnia (kliknij nazwę kierunku, aby zapoznać się z zasadami rekrutacji, szczegółowy program studiów znajdziesz w Informatorze)
Celem studiów drugiego stopnia na kierunku Fizyka jest pogłębienie wiedzy z zakresu współczesnej fizyki oraz specjalizacja w wybranej dziedzinie, związana z poszerzaniem znajomości jej aparatu pojęciowego oraz stosowanych metod teoretycznych i doświadczalnych.
Studenci po pierwszym semestrze wybierają jedną z poniższych specjalności:
- Fizyka jądrowa i cząstek elementarnych
- Fizyka materii skondensowanej i nanostruktur półprzewodnikowych
- Fizyka reaktorów jądrowych
- Fotonika
- Metody fizyki w ekonomii (ekonofizyka)
- Metody jądrowe fizyki ciała stałego
- Nauczanie i popularyzacja fizyki
Angielski to język jakim porozumiewają się i publikują naukowcy zajmujący się naukami ścisłymi na całym świecie. Aby ułatwić polskim studentom wejście do międzynarodowego obiegu naukowego, a osobom z zagranicy studiowanie w Polsce nasz Wydział otworzył kierunek studiów drugiego stopnia Physics (Studies in English), na którym kształcenie prowadzone jest w języku angielskim.
Studenci po pierwszym semestrze wybierają jedną z poniższych specjalności:
- Computer Modeling of Physical Phenomena
- Geophysics
- Optics
- Particle Physics
- Physics of Condensed Matter and Semiconductor Nanostructures
- Theoretical Physics
W ramach studiów drugiego stopnia na kierunku Astronomia można zdobyć wszechstronne wykształcenie w zakresie obserwacyjnych i teoretycznych metod badawczych astronomii oraz poznać współczesny stan wiedzy w tej dyscyplinie. Kierunek ma charakter kształcenia w dziedzinie podstawowej i obejmuje wiedzę potrzebną dla opisu i zrozumienia fizycznych mechanizmów stojących u podstaw zjawisk oraz budowy i ewolucji obiektów astronomicznych. Celem kształcenia jest też poznanie metod matematycznego modelowania i statystycznej weryfikacji tych modeli mogących też mieć szersze zastosowanie, a szerzej, rozwijanie kompetencji matematyczno-przyrodniczych absolwentów.
Nowy kierunek prowadzony w języku angielskim, na którym studenci zdobędą biegłość w fizyce i chemii kwantowej, co zapewni im kompetencje uniwersalne. Kształcenie na tym kierunku realizowane będzie w dużej mierze poprzez udział w badaniach naukowych, samokształcenie i tutoring.
Pogranicze fizyki oraz nauk biologicznych i medycyny to jeden z najdynamiczniej rozwijających się obszarów badań naukowych, a także zastosowań najnowszych technologii. Mając to na uwadze, Wydział Fizyki UW prowadzi interdyscyplinarny kierunek studiów II stopnia, w ramach którego wybiera się jedną z trzech specjalności:
- Biofizyka molekularna
- Fizyka medyczna
- Neuroinformatyka
Studia drugiego stopnia na kierunku Optometria, to studia o profilu praktycznym, przygotowujące do prowadzenia terapii wzrokowej, korygowania wysokiej krótkowzroczności oraz optometrii geriatrycznej, czyli zagadnień optometrycznych najważniejszych dla polskiego społeczeństwa. Zdobyte wykształcenie pozwoli także na prowadzenie własnych badań i analiz oraz szukanie innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie optometrii.
Studia magisterskie na kierunku Nanoinżynieria na Wydziale Fizyki UW odpowiadają na wyzwania stojące przed technologią XXI w. w zakresie badań i wykorzystania nowych materiałów. Absolwenci uzyskują specjalistyczną wiedzę z fizyki materii skondensowanej, mikrooptyki i fotoniki oraz co istotniejsze, rozumieją zjawiska kwantowe stojącą za działaniem nanourządzeń. Technologie kwantowe stanowią wyzwanie nie tylko naukowe, ale także inżynieryjne.
Studia trwają 3 semestry, rekrutacja prowadzona jest na semestr letni. Na Nanoinżynierię II stopnia zapraszamy absolwentów z tytułem inżyniera (którzy ukończyli studia inżynierskie na UW lub na innych uczelniach).
Inżynieria nanostruktur kierunek wygaszany
Fizykę i astronomię można studiować również w ramach Indywidualnych Studiów Międzydziedzinowych prowadzonych przez Kolegium Międzywydziałowych Indywidulanych Studiów Matematyczno-Przyrodniczych UW.
Wydział Fizyki uczestniczy również w prowadzeniu innych interesujących kierunków studiów II stopnia:
- Kryminalistyka i nauki sądowe (studia II stopnia prowadzone przez Centrum Nauk Sądowych)
- Bioinformatyka i biologia systemów (kierunek koordynowany przez Wydział MIM)