alt FUW
logo UW
other language
webmail
search
menu

Studia pierwszego stopnia

Studenci studiów pierwszego stopnia zdobywają obszerną wiedzę z dziedziny fizyki i matematyki i ich zastosowań oraz umiejętność twórczego jej wykorzystania w samodzielnym rozwiązywaniu nietypowych problemów z różnych dziedzin. Zdobywają umiejętność korzystania z internetowych baz informacyjnych oraz otrzymują dobre przygotowanie informatyczne (programowanie, systemy operacyjne i aplikacje). Są dobrze przygotowani do podjęcia studiów drugiego stopnia oraz do pracy w zespołach badawczych.

W roku akademickim 2024/2025 będziecie mogli wybierać wśród następujących kierunków studiów stacjonarnych I stopnia (kliknij nazwę kierunku, aby zapoznać się opisem kierunku oraz zasadami rekrutacji, szczegółowy program studiów znajdziesz w Informatorze)

Fizyka

Studiując na tym kierunku poznacie podstawy fizyki klasycznej i kwantowej, matematyki wyższej i metod matematycznych oraz technik informatycznych i metod numerycznych stosowanych w fizyce i naukach pokrewnych.

Na początku wybieracie jedną z czterech ścieżek kształcenia: fizykę standardową, fizykę medyczną, neuroinformatykę (dostępne dla wszystkich kandydatów) lub fizykę indywidualną (dostępną dla kandydatów, którzy uzyskali co najmniej 90 punktów rekrutacyjnych);

  • Ścieżka indywidualna charakteryzuje się zaawansowanym poziomem nauczania przedmiotów matematycznych i fizycznych oraz dużą indywidualizacją planu studiów przygotowywanego zgodne z zainteresowaniami studenta pod opieką mentora naukowego.
  • Kształcenie na ścieżce neuroinformatyka przygotowuje do zastosowania metod fizyki w analizie sygnałów i uczeniu maszynowym; jest związane z badaniami naukowymi na pograniczu fizyki, biologii, neurokognitywistyki i sztucznej inteligencji.
  • Kształcenie na ścieżce fizyka medyczna przygotowuje do pracy z urządzeniami obrazowej diagnostyki medycznej stosowanej między innymi w onkologii; program studiów fizyki medycznej spełnia wymogi ustawowe umożliwiające zdawanie egzaminu nadającego uprawnienia Inspektora Ochrony Radiologicznej (IOR).

Energetyka jądrowa nowy kierunek

Wydział Fizyki otwiera w roku akademickim 2024/25 nowy kierunek studiów inżynierskich - Energetykę jądrową. Studia trwają 7 semestrów. Po ich ukończeniu absolwent uzyskuje tytuł zawodowy inżyniera.

Proces kształcenia będzie prowadzony przez wykwalifikowaną kadrę naukowo-badawczą Zakładu Fizyki Jądrowej Wydziału Fizyki UW, we współpracy z partnerami krajowymi, takimi jak Narodowe Centrum Badań Jądrowych w Świerku czy Instytut Chemii i Technik Jądrowych w Warszawie. Dodatkowo, studenci będą mogli uczestniczyć w wymianie akademickiej między wybranymi ośrodkami, rozwijać swoje zainteresowania naukowe na międzynarodowych konferencjach, szkoleniach, szkołach letnich i warsztatach tematycznych. Studia będą realizowane we współpracy z uczelniami mającymi wieloletnie doświadczenie w kształceniu kadry elektrowni jądrowych. Są to m.in.: KINGS KEPCO International Nuclear Graduate School (Korea Południowa), Czech Technical University w Pradze oraz Slovak University of Technology w Bratysławie.

Absolwenci będą posiadali specjalistyczną wiedzę dotyczącą technologii reaktorów jądrowych, identyfikacji problemów w systemach energetycznych, modelowania pracy w elektrowniach jądrowych, bezpiecznej eksploatacji tych obiektów oraz dozymetrii. Dzięki zdobytym umiejętnościom będą mogli podjąć pracę w sektorze energetyki jądrowej, a także w obszarze bezpieczeństwa i ochrony radiologicznej. Studia na tym kierunku przygotują także do prowadzenia badań naukowych w ośrodkach akademickich, instytutach naukowych i ośrodkach przemysłowych, oraz do współkształtowania polityki energetycznej kraju.

Dla studentów od drugiego roku przewidziane są stypendia niezależnie od średniej ocen, a także możliwość płatnych staży i współpracy z potencjalnymi pracodawcami, w tym z Polskimi Elektrowniami Jądrowymi. To niezwykła okazja do zdobycia cennych doświadczeń oraz kompetencji niezbędnych na rynku pracy.

Astronomia

Studiując na kierunku Astronomia poznacie podstawy astronomii ogólnej i astrofizyki obserwacyjnej oraz matematyki, informatyki i fizyki.

Nauczanie fizyki

Studia umożliwiają zdobycie solidnych podstaw w zakresie fizyki, matematyki oraz innych dziedzin związanych z wykonywaniem zawodu nauczyciela przedmiotów fizyka i matematyka. Ich absolwenci mogą kontynuować naukę na studiach drugiego stopnia, których ukończenie upoważnia do nauczania w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych.

Biofizyka

Studiując na tym kierunku zdobędziecie wiedzę z zakresu fizyki i matematyki, biologii i chemii, a także podstaw informatyki. Biofizyka jest nauką interdyscyplinarną, która stosuje podejścia i metody tradycyjnie stosowane w fizyce do badania obiektów i procesów biologicznych na wszystkich poziomach organizacji żywej materii, od poziomu molekularnego do całych organizmów. Celem jest przede wszystkim zrozumienie, jak, na każdym z tych poziomów, funkcjonują organizmy oraz konstruowanie modeli fizycznych, które to działanie opisują ilościowo. W wielu przypadkach pozwala to na zmianę w zamierzony i kontrolowany sposób badanych obiektów w celu  praktycznego ich zastosowania w obszarze medycyny i biotechnologii. Konkretnym celem  takich badań może być na przykład projektowanie nowych szczepionek, leków i terapii, walka z głodem na świecie czy poszukiwanie odnawialnych źródeł energii.

Studia I stopnia na kierunku „Biofizyka" trwają trzy lata i można je będzie kontynuować w ramach dwuletnich studiów II stopnia na tym samym kierunku, który zostaną uruchomione najpóźniej za 2 lata.

Europejskie studia optyki okularowej i optometrii

Są to pierwsze studia licencjackie w Polsce, zaprojektowane zgodnie ze standardami Europejskiej Rady Optometrii i Optyki, których ukończenie prowadzi do zdobycia pełnych kwalifikacji zarówno optyka okularowego jak i optometrysty. Optometrysta jest specjalistą należącym do grupy zawodów paramedycznych, zajmującym się przede wszystkim pomiarem i korygowaniem wad wzroku. Kierunek ten przeznaczony jest dla osób uzdolnionych w zakresie nauk przyrodniczych i ścisłych, mających predyspozycje do pracy samodzielnej, wymagającej dużej odpowiedzialności oraz łatwości w nawiązywaniu kontaktów z pacjentami. Studia trwają 8 semestrów.

Nanoinżynieria

Studia inżynierskie I stopnia na kierunku Nanoinżynieria odpowiadają na wyzwania stojące przed współczesną technologią w zakresie badań i wykorzystania nowych materiałów oraz technologii kwantowych. Absolwenci będą mieli wiedzę zarówno z fizyki, jak i chemii oraz, co istotniejsze, będą rozumieli mechanikę kwantową stojącą za działaniem nanourządzeń. Technologie kwantowe stanowią w XXI w. wyzwanie nie tylko naukowe, ale także inżynieryjne. To, co wyróżnia naszych inżynierów, to nie tylko znajomość chemii i fizyki, ale przede wszystkim umiejętności wykorzystywania zjawisk mechaniki kwantowej do charakteryzowania, projektowania i budowania urządzeń kwantowych (detektorów, sensorów, sieci neuromorficzych, struktur fotonicznych itp.).

Studia na kierunku Nanoinżynieria Wydział Fizyki prowadzi we współpracy z Wydziałem Chemii. Studia trwają 7 semestrów. Po ich ukończeniu absolwent uzyskuje tytuł zawodowy inżyniera. Program studiów, odpowiadający programowi prowadzonych od wielu lat studiów licencjackich na kierunku Inżynieria nanostruktur, wzbogacony został przedmiotami zapewniającymi uzyskanie kompetencji inżynierskich.


Fizykę i astronomię można studiować również w ramach Indywidualnych Studiów Międzydziedzinowych prowadzonych przez Kolegium Międzywydziałowych Indywidulanych Studiów Matematyczno-Przyrodniczych UW.

Wydział Fizyki uczestniczy również w prowadzeniu innych interesujących kierunków studiów pierwszego stopnia:

Wersja desktopowa Stopka redakcyjna