Kierunki badań
Przedmiotem badań doświadczalnych i teoretycznych prowadzonych w Instytutach Fizyki są układy fizyczne od najbardziej elementarnych (cząstki elementarne czy jądra atomowe) przez złożone (atomy, cząsteczki, ciało stałe, układy biologiczne), do najbardziej złożonego, czyli całego Wszechświata.
Instytut Geofizyki jest jedyną w Polsce jednostką naukowo-dydaktyczną kształcącą geofizyków w kierunku fizyki wnętrza Ziemi i planet, fizyki atmosfery oraz metod optycznego i komputerowego przetwarzania informacji.
Obserwatorium Astronomiczne prowadzi badania naukowe w zakresie szeroko pojmowanej astronomii, teorii względności i kosmologii. Pracownicy prowadzą obserwacje ciał niebieskich. Ostatnio Instytut wzbogacił się o teleskop w Las Campanas w Chile, który jest własnością Uniwersytetu Warszawskiego i znacząco rozszerzył możliwości badawcze naszego ośrodka.
W Katedrze Metod Matematycznych Fizyki prowadzone są prace badawcze w zakresie wykorzystania współczesnej matematyki w badaniach w dziedzinie fizyki.
Ponadto, na Wydziale Fizyki prowadzone są badania naukowe w dziedzinie ekonofizyki.
Instytut Fizyki Doświadczalnej
W Instytutcie Fizyki Doświadczalnej prowadzone są badania w zakresie różnych dziedzin fizyki współczesnej, począwszy od fizyki ciała stałego i optyki, poprzez biofizykę, fizykę medyczną i ekonofizykę aż do fizyki jądrowej oraz fizyki cząstek i oddziaływań fundamentalnych. Zakład Dydaktyki Fizyki specjalizuje się w zagadnieniach związanych z procesem nauczania fizyki w szkołach oraz z kształceniem nauczycieli.
Strona Instytutu Fizyki Doświadczalnej
Instytut Fizyki Teoretycznej
W Instytucie Fizyki Teoretycznej prowadzone są badania w większości dziedzin współczesnej fizyki teoretycznej. Przedmiotem badań jest opis teoretyczny układów fizycznych od najbardziej elementarnych do najbardziej złożonego, czyli całego Wszechświata.
Strona Instytutu Fizyki Teoretycznej
Instytut Geofizyki
W Instytucie Geofizyki prowadzone są badania z zakresu fizyki atmosfery, fizyki litosfery i optyki informacyjnej. W badanich stosuje się metody sejsmiczne, obserwacje pól grawitacyjnego i magnetycznego i modelowanie numeryczne.
Strona Instytutu Geofizyki
Obserwatorium Astronomiczne
Obserwatorium Astronomiczne prowadzi badania naukowe w następujacych dziedzinach: astronomia pozagalaktyczna, teoria względności i kosmologia, teoria atmosfer gwiazdowych, teoria przepływów hydrodynamicznych w układach podwójnych i w materii międzygwiazdowej, obserwacje gwiazd zmiennych (podwójnych, pulsujących, aktywnych chromosferycznie), fotometria gromad gwiazdowych, spektroskopia gwiazd zmiennych i chemicznie osobliwych.
Strona Obserwatorium Astronomicznego
Katedra Metod Matematycznych Fizyki
Główne kierunki badań prowadzonych w Katedrze to: geometryczne podstawy teorii fizycznych (m.in. teorii grawitacji, kwantowej teorii pola, mechaniki materii naładowanej, teorii kontroli układów statycznych), teoria algebr operatorów i ich zastosowania w fizyce statystycznej i w teorii rozpraszania, teoria grup klasycznych (z podkreśleniem aspektów geometrycznych), oraz grup kwantowych (aspekt operatorowy i topologiczny), a także ogólna teoria reprezentacji i dwoistości oraz funkcji specjalnych.
Strona Katedry Metod Matematycznych Fizyki