Dostęp z zewnątrz do zasobów lokalnych FUW i czasopism elektronicznych (VPN)
Wiele osób spośród nas ma dostęp do internetu w domu czy w podróży i chciałoby zdalnie korzystać z czasopism elektronicznych i zasobów lokalnych FUW. Jest to możliwe dzięki specjalnemu oprogramowaniu VPN. Użycie tej opcji spowoduje, że nasz komputer po połączeniu z serwerem vpnhub2.fuw.edu.pl / vpnhub.fuw.edu.pl będzie traktowany jak komputer w sieci wydziałowej, bez względu na miejsce pobytu i rodzaj dostępu.
Serwer vpnhub2.fuw.edu.pl jest serwerem podstawowym i jeśli nie zachodzą jakieś szczególne okoliczności, należy łączyć się właśnie z tym serwerem. Serwer vpnhub.fuw.edu.pl pełni rolę serwera zapasowego, do ewentualnego wykorzystania w sytuacjach awaryjnych.
Formalności
Aby skorzystać z tej możliwości,należy zarejestrować się jako użytkownik VPN. Można to zrobić osobiście w siedzibie OKWF przy ul. Pasteura 5 w pok. 1.35 lub przez zgłoszenie mailowe na adres network.fuw@fuw.edu.pl. Rejestracja dokonywana jest na wniosek użytkownika. Co do zasady, uprawnienia nadawane są na czas zatrudnienia na Wydziale Fizyki lub odbywania studiów doktoranckich. Osoby, których umowa o pracę wygasa, kończą studia doktoranckie lub z innych przyczyn potrzebują korzystać z powyższej usługi nie będąc pracownikiem ani doktorantem, proszone są o zgłoszenie się do Ośrodka Komputerowego w celu ustalenia trybu i czasu, na jaki uprawnienie będzie nadane lub przedłużone. Wskazane jest przedstawienie opinii kierownika jednostki organizacyjnej Wydziału Fizyki, z którą prowadzona jest współpraca.
Login i hasło są takie same, jak dla dostępu do sieci WiFi, jednakże rejestracja odbywa się oddzielnie (tzn. użytkownik z uprawnieniami do łączenia się z siecią bezprzewodową Wydziału nie jest automatycznie uprawniony do połączeń VPN i odwrotnie).
Użytkownik, który dotychczas nie był uprawniony do korzystania z żadnej z usług VPN i WiFi, po zatwierdzeniu przez OKWF uprawnień ustanawia hasło przy pomocy odpowiedniego formularza portalu "mój.fuw" (myfuw.fuw.edu.pl/). Do skorzystania z tej możliwości niezbędna jest znajomość nazwy (loginu) oraz hasła nadrzędnego użytkownika.
Zmiana hasła dokonywana jest również poprzez portal "mój.fuw" (myfuw.fuw.edu.pl/). Wymagana jest znajomość aktualnego hasła do usług VPN/WiFi lub hasła nadrzędnego, a także nazwy użytkownika (loginu).
Użytkownicy, którzy dotychczas nie posługiwali się hasłem nadrzędnym, mogą otrzymać je w Ośrodku Komputerowym Wydziału Fizyki. Dotyczy to także nowych użytkowników, np. nowych pracowników, i osób, które nie znają/nie pamiętają swojego hasła nadrzędnego. Co do zasady po odbiór hasła należy zgłosić się osobiście.
Nawiązywanie połączeń
Większość dystrybucji systemu Linux oraz Mac OS zawiera program vpnc umożliwiający nawiązanie połączenia, zatem instalacja dodatkowego oprogramowania nie musi okazać się konieczna. Krótki przewodnik dostępny jest na przykład tutaj.
W innych przypadkach należy zainstalować program AnyConnect. Można go pobrać w sekcji poniżej (wymaga zalogowania).
Bezpłatną aplikację Cisco AnyConnect dla urządzeń mobilnych można pobrać z odpowiedniej platformy dystrybucji oprogramowania (np. App Store, Google Play).
Inną metodą nawiązywania połączeń z systemu operacyjnego MS Windows może być użycie programu Shrew Soft VPN Client, również do pobrania w sekcji poniżej (wymaga zalogowania). W szczególności użycie tego programu może częściowo rozwiązać problem ograniczenia liczby jednoczesnych użytkowników VPN.
Zestawienie połączenia wymaga podania dodatkowych danych uwierzytelniających. Plik jest do pobrania w sekcji poniżej.
Alternatywnie można użyć programu Vpn Client (również do pobrania w sekcji poniżej, należy jednak mieć na uwadze, że nie jest on już objęty wsparciem producenta; vpnclient jest dostępny w wersjach dla kilku najbardziej rozpowszechnionych systemów operacyjnych.
W przypadku vpnc, a także Vpn Client, do skonfigurowania połączenia potrzebny jest, oprócz loginu i hasła, klucz PSK (do pobrania w sekcji poniżej).
Uwaga:
Program AnyConnect może podczas łączenia generować ostrzeżenia związane z certyfikatem serwera wydziałowego VPN; jest to efekt znany: należy zezwolić na połączenie klikając guzik "Connect anyway".
Przy pierwszym uruchomieniu konieczne może być też usunięcie zaznaczenia opcji "Block connections to untrusted servers", dostępnej w ustawieniach w zakładce "Preferences".
Gdy po połączeniu z internetem uruchomimy program zestawiający połączenie VPN, komputer domowy czy laptop zostanie (wirtualnie) włączony do sieci wydziałowej, otrzymując uprawnienia dostępu do czasopism elektronicznych, możliwość montowania katalogów znajdujących się na dysku sieciowym itp.
Alternatywnie dostęp do bibliotecznych zasobów internetowych UW z zewnętrznych komputerów jest możliwy dla każdego rodzaju łącza internetowego (bez VPN) ze strony https://login.han.buw.uw.edu.pl/login/login.html. Wymaga to jednak zalogowania się w systemie. Do zalogowania się potrzebny jest numer karty bibliotecznej oraz hasło związane z kontem bibliotecznym BUW.
Do pobrania
dostęp dla pracowników i studentów (po zalogowaniu się należy odświeżyć stronę)