Wydział Fizyki UW > Wydział > Aktualności

Fizyka i astronomia na Uniwersytecie Warszawskim na I miejscu w Rankingu Kierunków Studiów Perspektywy 2024

2024-06-26

Jubileuszowy 25. Ranking Szkół Wyższych i Ranking Kierunków Studiów Perspektywy 2024 ogłoszony został podczas uroczystej gali, która odbyła się 26 czerwca w Warszawie. W gali uczestniczył Dziekan Wydziału Fizyki UW prof. dr hab. Dariusz Wasik.

Kierunki fizyka i astronomia organizowane na Wydziale Fizyki UW, podobnie jak w poprzednich latach, uplasowały się na 1. miejscu Rankingu Kierunków Studiów przeprowadzonym już po raz dwunasty przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy". W rankingu ocenione zostały w tym roku 74 kierunki w dziewięciu dziedzinach obejmujących nauki: humanistyczne, społeczne, ekonomiczne, ścisłe, przyrodnicze, techniczne, medyczne i o zdrowiu, a także rolnicze, leśne i weterynaryjne. Wśród uczelni prowadzących najlepsze studia w Polsce na pierwszym miejscu znalazł się Uniwersytet Warszawski, który prowadzi 19 takich kierunków. Uniwersytet Warszawski zwyciężył też w ogólnym Rankingu Szkół Wyższych. Jubileuszowy 25. Ranking Szkół Wyższych i Ranking Kierunków Studiów Perspektywy 2024 ogłoszony został podczas uroczystej gali, która odbyła się 26 czerwca w Warszawie, w Centralnym Domu Technologii.

Ranking uczelni akademickich uwzględnia 31 wskaźników zgrupowanych w siedem kryteriów. To: prestiż, absolwenci na rynku pracy, potencjał naukowy, innowacyjność, efektywność naukowa, warunki kształcenia i umiędzynarodowienie. Czyni to z niego jeden z najbardziej rozbudowanych i najbardziej transparentnych rankingów edukacyjnych na świecie. Jest też jednym z czterech, które posiadają międzynarodowy certyfikat jakości „IREG Approved”.

Ranking Szkół Wyższych Perspektywy tradycyjnie ogłaszany jest na dwa tygodnie przed rozdaniem świadectw dojrzałości, ma na celu przede wszystkim ułatwić maturzystom wybór kierunku studiów i uczelni.

Uniwersytet Warszawski sklasyfikowany jest wśród 150 najlepszych na świecie ośrodków kształcących w dziedzinie fizyki (z astronomią) prestiżowego rankingu szanghajskiego – Shanghai’s Global Ranking of Academic Subjects. Fizyka na UW jest najwyższej sklasyfikowaną w rankingu dyscypliną naukową z polskich uczelni. Dyscypliny nauki fizyczne i astronomia, realizowane przede wszystkim na Wydziale Fizyki UW posiadają także najwyższą kategorię naukową A+, nadawaną przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Absolwenci Wydziału Fizyki UW są wysoko cenieni na rynku pracy. Znajdują zatrudnienie w nauce, oświacie, w sektorach takich jak high-tech, bankowość, konsulting, optyka, energetyka, medycyna i ochrona zdrowia.