Wydział Fizyki UW > Wydział > Aktualności

Grant SONATINA dla młodego badacza z Wydziału Fizyki UW!

2024-08-01

30 lipca Narodowe Centrum Nauki ogłosiło wyniki kolejnej edycji konkursu SONATINA. Granty na badania pilotażowe, kwerendy oraz staże naukowe otrzymało troje młodych badaczy, którzy będą realizować projekty na Uniwersytecie Warszawskim. Wśród wyróżnionych znalazł się dr inż. Andrzej Opala ze swoim projektem „Optyczne czujniki kwantowe wykorzystujące interferometry polarytonowo ekscytonowe”.

Projekt dr. inż. Opali obejmuje opracowanie teoretycznego modelu polarytonowego czujnika kwantowego, następnie jego optymalizacji do wykonywania konkretnych zadań, takich jak wykrywanie kwantowego splątania czy określanie kwantowych cech padającego światła oraz zaprojektowania urządzenia przy uwzględnieniu szeregu niezbędnych eksperymentalnych szczegółów, które nie były brane pod uwagę we wstępnym etapie analizy. Projekt łączy obszar fizyki materii skondensowanej z zastosowaniem neuromorficznych układów obliczeniowych, czyli rzeczywistych urządzeń obliczeniowych (elektronicznych lub fonicznych) działających na zasadzie analogii do biologicznych sieci neuronowych. Projekt ma charakter interdyscyplinarny i może przyczynić się do opracowania nowej klasy detektorów działających w obszarze kwantowym, co z kolei wspiera rozwój dziedzin takich jak informatyka kwantowa czy kwantowe uczenie maszynowe.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!