Wydział Fizyki UW > Wydział > Aktualności

28. Festiwal Nauki na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego

2024-09-29

Jak powstają sztuczne sieci neuronowe? Co fizycy wiedzą o atomie i żywiołach? Jak wygląda praca w analogowej bazie kosmicznej? Czy potrafimy łapać na ziemi neutrina z kosmosu? Jak bada się dzieła sztuki? Czy w twoim smartfonie kryje się laboratorium fizyczne? Jak zostać swoim najlepszym menedżerem? - na te, i wiele innych pytań, będzie można znaleźć odpowiedzi podczas wykładów, warsztatów i lekcji, zorganizowanych na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego w ramach 28. edycji Festiwalu Nauki w Warszawie.

28. edycja Festiwalu Nauki w Warszawie potrwa od 20 do 29 września, a tegoroczna tematyka odwołuje się do działalności patrona tegorocznego FN Władysława Zamoyskiego, działacza społecznego, który cały swój majątek przekazał narodowi polskiemu, tworząc fundację Zakłady Kórnickie oraz wykupując znaczną część Tatr Polskich, dzięki czemu w granicach Polski znalazło się Morskie Oko.

Tematyka festiwalowych spotkań dotyczy nauk ścisłych, przyrodniczych, medycyny, nauk humanistycznych i społecznych, a także nauk o kulturze i sztuce. Spotkania mają formę debat, wykładów, warsztatów, pokazów filmowych, wizyt w laboratoriach, wystaw, wycieczek, konkursów i gier edukacyjnych. My szczególnie gorąco zachęcamy do wzięcia udziału w wydarzeniach, które odbywać się będą na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.

Jak powstają sztuczne sieci neuronowe? Co fizycy wiedzą o atomie i żywiołach? Jak wygląda praca w analogowej bazie kosmicznej? Czy potrafimy łapać na ziemi neutrina z kosmosu? Jak bada się dzieła sztuki? Czy w twoim smartfonie kryje się laboratorium fizyczne? Jak niezwykłym zmysłem jest wzrok? na te, i wiele innych pytań, będzie można znaleźć odpowiedzi podczas Dnia Nauki, który odbędzie się 21 września 2024 r. Uczestnicy Festiwalu będą mogli tego dnia wysłuchać inspirujących wykładów, wziąć udział w warsztatach oraz zwiedzić niedostępne na co dzień laboratoria naukowe m.in. w EARLINET/ACTRIS (WOS) w Instytucie Geofizyki Wydziału Fizyki UW. Dla dorosłych mamy warsztat z coachingu rodzicielskiego. W programie jest też – ciesząca się co roku ogromną popularnością – wycieczka do stacji obserwacyjnej UW w Ostrowiku. Na miejscu będzie można posłuchać wykładów popularyzujących astronomię, spojrzeć na niebo przez teleskop, a także ogrzać i posilić się przy ognisku.

Dla najmłodszych miłośników nauki na Wydziale Fizyki UW przygotowaliśmy warsztaty fizykochemiczne, matematyczne i z zakresu zdrowego żywienia. Ich mali uczestnicy spróbują rozwiązać „problem komiwojażera”, ułożyć „wieże Hanoi”, poznają „tajemnice gór, ciśnienia i wody”, zobaczą, jak wybucha wulkan i wykonają model białka z koralików. Dowiedzą się też, jakie „dobre” i „złe” mikroby można znaleźć w żywności i jak zostać swoim „najlepszym menedżerem.”

W ramach FN 26 września o godz. 18:00 na naszym Wydziale odbędzie się wykład z cyklu „Zapytaj Fizyka”, w trakcie którego dowiemy się m.in. jak fizycy budują sztuczne sieci neuronowe. W dniach od 23 do 27 września 2024 na Wydziale Fizyki UW odbywać się będą lekcje festiwalowe dla dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Imprezy prowadzone będą przez pracowników i studentów Wydziału Fizyki UW oraz pracowników zaprzyjaźnionych jednostek: Wydziału Psychologii UW, Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW, Centrum Nowych Technologii UW, Narodowego Centrum Badań Jądrowych, Instytutu Nauk o Żywieniu Człowieka Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego oraz Wydziału Konserwacji i Restauracji Dziel Sztuki Akademii Sztuk Pięknych.

Na część warsztatów oraz wycieczek podczas Dnia Nauki obowiązują zapisy, które ruszają 16 września 2024, na zgłoszenia czekamy pod adresem festiwal.fuw@gmail.com. W miarę wolnych miejsc zapisy na warsztaty będziemy też prowadzić w dniu imprezy w recepcji Festiwalu. Szczegółowe opisy zajęć oraz informacje o zapisach znajdziecie na stronie wydarzenia: https://festiwalnauki.edu.pl/.

KONTAKT:

Agnieszka Fiedorowicz