alt FUW
logo UW
other language
webmail
search
menu
Wydział Fizyki UW > Wydział > Aktualności

Dr Marek Szczepańczyk laureatem programu Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej "Polskie Powroty"

2024-09-19

Rozstrzygnięto siódmą edycję programu Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej Polskie Powroty, dzięki któremu wyróżniający się polscy naukowcy, którzy dotąd rozwijali kariery naukowe za granicą, mogą kontynuować badania na krajowych uniwersytetach oraz w instytutach naukowych i badawczych. W ramach tegorocznej edycji programu spośród 30 złożonych wniosków finansowanie swoich badań uzyskało 11 naukowców.

Jednym z laureatów jest dr Marek Szczepańczyk, który po 10 latach wraca do Polski ze Stanów Zjednoczonych, aby realizować projekt Astrofizyka fal grawitacyjnych w Katedrze Teorii Względności i Grawitacji IFT na Wydziale Fizyki UW.

Dr Szczepańczyk zajmuje się opracowywaniem danych z obserwacji LIGO-Virgo-KAGRA i jest jednym z współautorów publikacji o pierwszej bezpośredniej detekcji fal grawitacyjnych. Doktorat realizował pod opieką prof. Michelego Zanolina na Embry-Riddle Aeronautical University, a staż podoktorski odbył na University of Florida, współpracując z prof. Sergeyem Klimenko. Dr Szczepańczyk specjalizuje się w poszukiwaniach fal grawitacyjnych pochodzących ze zderzających się obiektów zwartych, takich jak czarne dziury, a także innych astrofizycznych źródeł jeszcze niezidentyfikowanych, np. eksplozji supernowych. Obecnie odpowiada za wysyłanie alertów dotyczących rejestracji fal grawitacyjnych w ramach bieżących obserwacji LIGO-Virgo-KAGRA. Głównym obszarem zainteresowań laureata jest poszukiwanie fal grawitacyjnych pochodzących z nadzwyczajnych źródeł (nowych populacji astrofizycznych, zdarzeń o nietypowych właściwościach oraz takich, którym towarzyszą obserwacje światła lub neutrin).

Dzięki programowi NAWA powracający naukowiec będzie mógł kontynuować swoje badania w Polsce. W ramach programu Polskie Powroty z komponentem badawczym NCN dr Szczepańczyk zbuduje na Wydziale Fizyki UW grupę badawczą zajmującą się falami grawitacyjnymi oraz przeprowadzi roczny kursu z tej dziedziny. Otrzymane fundusze umożliwiają również zaproszenie licznych ekspertów z zagranicy do współpracy z laureatem i polskimi naukowcami.

https://www.fuw.edu.pl/~mszczepanczyk/

https://nawa.gov.pl/nawa/aktualnosci/nabor-w-siodmej-edycji-programu-polskie-powroty-nawa-rozstrzygniety

https://www.ncn.gov.pl/aktualnosci/2024-08-19-laureaci-pp-nawa-2023-z-komponentami-badawczymi-od-ncn

Wróć

Wersja desktopowa Stopka redakcyjna