Koło Naukowe Geofizyki UW z nagrodą główną w konkursie StRuNa 2024
2024-11-25
Koło Naukowe Geofizyki UW, działające na Wydziale Fizyki UW zdobyło nagrodę główną w konkursie Studenckiego Ruchu Naukowy w kategorii StRuNa Science, za RAF - Analog Space Mission, projekt analogowej bazy kosmicznej. Projektem kierują: Natalia Godlewska, Mikołaj Zawadzki oraz Norbert Nieścior, a opiekunem jest prof. Konrad Kossacki z Instytutu Geofizyki Wydziału Fizyki UW.
StRuNa (Studencki Ruch Naukowy) to ogólnopolski konkurs podsumowujący działalność naukową kół i innych organizacji studenckich lub doktoranckich, np. redakcji mediów akademickich, stowarzyszeń akademickich czy organów wykonawczych samorządu studentów lub doktorantów. Jego organizatorem jest Fundacja „Fundusz Pomocy Studentom”. W czternastej edycji konkursu rywalizowały koła naukowe oraz zespoły studentów i doktorantów z 60 uczelni. Do konkursu zakwalifikowano aż 296 zgłoszeń!
Koło Naukowe Geofizyki UW, działające na Wydziale Fizyki UW zdobyło nagrodę główną w kategorii StRuNa Science. Koło nagrodzono za „RAF - Analog Space Mission” projekt analogowej bazy kosmicznej, symulacji warunków kosmicznych – w tym przypadku marsjańskich – na Ziemi. Jego uczestnicy spędzili dziesięć dni w analogowej bazie kosmicznej na jednej z hałd górniczych w rejonie Górnego Śląska. W ramach swojego projektu przeprowadzili szereg badań m.in. geologiczne, geofizyczne, astrobiologiczne oraz psychologiczne.
Jak podkreślili członkowie Koła sukces ten „to zasługa wielu osób, w tym komandorki misji Natalii Godlewskiej, astronauty analogowego Norberta Nieściora, astronauty analogowego Piotra Lorka, zastępcy dowódcy kontroli naziemnej Filipa Kaczorowskiego oraz naszych wspaniałych konsultantek psychologicznych Urszuli Cur oraz Aleksandry Białek. Sukces ten nie byłby możliwy także dzięki wsparciu osób, które były w cieniu projektu i pomagały w jego realizacji od strony formalnej. Dziękujemy za pomoc w trudnym procesie wydatkowania środków pochodzących z grantu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego Dąbrówce Stępniewskiej oraz dr. inż. Wojciechowi Kumali z Instytutu Geofizyki Wydziału Fizyki UW.” Podziękowania skierowali też do byłego dyrektora IGF FUW prof. Szymona Malinowskiego i opiekuna projektu prof. Konrada Kossackiego.
Dyplom oraz statuetkę wręczono podczas Gali Finałowej, która odbyła się 23 listopada 2024 r. w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Ogromne gratulacje dla naszych Analogowych Astronautów! Życzymy kolejnych owocnych misji.
Więcej:
https://www.facebook.com/RAFanalogspacemission
https://www.instagram.com/raf_mission/