alt FUW
logo UW
other language
webmail
search
menu
Wydział Fizyki UW > Wydział > Aktualności

Granty NCN i NAWA dla badaczy z Wydziału Fizyki UW

2024-12-09

Narodowe Centrum Nauki rozstrzygnęło konkursy OPUS 27 i PRELUDIUM 23. Naukowcy z Wydziału Fizyki UW zdobyli 3 granty OPUS i 6 grantów PRELUDIUM. Na FUW realizowany będzie też projekt VI edycji programu im. Stanisława Ulama Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.

4 grudnia Narodowe Centrum Nauki (NCN) opublikowało listy projektów, które zostały zakwalifikowane do finansowania w kolejnych edycjach konkursów OPUS i PRELUDIUM. Naukowcy z Wydziału Fizyki UW zdobyli 3 granty OPUS i 6 grantów PRELUDIUM.

Granty w konkursie OPUS 27 zdobyli: dr hab. Michał Parniak-Niedojadło, na projekt „Trójwymiarowa polarytonika rydbergowska w reżimie kwantowym”, dr Magdalena Popielska na projekt „Projektowanie właściwości elektronowych nowych struktur warstwowych 2D poprzez inżynierię stopów celem efektywnego działania foto-elektro-chemicznego” oraz prof. Dominika Zgid, która zrealizuje projekt „Ab-initio metody Greena opisujące magnetyczne związki z silnym sprzężeniem spinowo-orbitalnym”.

Konkurs OPUS jest skierowany do naukowców na wszystkich etapach kariery. Kierownikiem projektu może być osoba, która ma w swoim dorobku co najmniej jedną opublikowaną lub przyjętą do druku pracę lub – w przypadku nauk o sztuce – jedno dokonanie artystyczne lub artystyczno-naukowe, nie musi mieć stopnia doktora. Finansowanie uzyskane w tym konkursie można przeznaczyć na projekt realizowany przez zespół afiliowany m.in na uczelni, w instytucie Polskiej Akademii Nauk, bibliotece naukowej czy centrum naukowo-przemysłowym, w tym na badania prowadzone z wykorzystaniem wielkich międzynarodowych urządzeń badawczych lub prowadzone we współpracy z partnerami zagranicznymi. Finansowanie można otrzymać na 12, 24, 36 lub 48 miesięcy. Nie ma górnego limitu finansowania dla pojedynczego projektu, kosztorysy projektów są jednym z elementów oceny wniosków.

Granty w konkursie PRELUDIUM 23 otrzymali: mgr Martyna Araszkiewicz na projekt „Spektroskopia neutronów oraz promieniowania gamma w izotopach neutrono-nadmiarowych w okolicy jąder podwójnie magicznych”, mgr Sebastian Borówka na projekt „Optyczne pomiary fal milimetrowych w pobliżu struktur rezonansowych poprzez interfejs atomów rydbergowskich”, mgr Adam Koza na projekt „Ultrazimne cząsteczki – platforma badawcza dla fizyki poza Modelem Standardowym”, mgr Jan Orliński na projekt „Badanie pływu poprzecznego barionów lambda i innych hadronów dziwnych w relatywistycznych zderzeniach ciężkich jonów, mgr Piotr Toczek na projekt „Produkcja czarnych dziur i fal grawitacyjnych z kosmicznych przejść fazowych” oraz mgr Natalia Zawadzka, która zrealizuje projekt „Fale gęstości ładunku w materiałach van der Waalsa”.

PRELUDIUM to unikatowy w skali światowej konkurs, który umożliwia nabycie doświadczenia w samodzielnym prowadzeniu badań na bardzo wczesnym etapie kariery, bo jeszcze przed uzyskaniem stopnia doktora. W tej formule początkujący naukowcy nie muszą rywalizować z bardziej doświadczonymi naukowcami, a istotnym elementem projektu jest zaangażowanie opiekuna naukowego, który wspiera kierownika w jego realizacji. Projekt PRELUDIUM można zaplanować na 12, 24 lub 36 miesięcy, a maksymalny budżet może wynosić odpowiednio 70, 140 lub 210 tys. zł.

W sumie 719 naukowczyń i naukowców otrzymało granty na projekty badawcze w konkursach OPUS 27 i PRELUDIUM 23, o łącznej wartości niemal 665 mln zł.

Na Wydziale Fizyki UW zostanie też zrealizowany jeden z projektów VI edycji programu im. Stanisława Ulama. Projektem pt. „Detecting Ultralight Dark Matter With Levitated Quantum Sensors” kierować będzie prof. Marek Olechowski. Program Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej ma na celu wzmocnienie umiędzynarodowienia polskich uczelni i instytucji naukowych. Umożliwia on prowadzenie badań naukowych, odbycie stażu podoktorskiego, a także pozyskanie materiałów do badań lub publikacji naukowej. W tegorocznej edycji programu stypendium otrzymało 60 naukowców z 26 krajów.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Wróć

Wersja desktopowa Stopka redakcyjna