alt FUW
logo UW
other language
webmail
search
menu
Wydział Fizyki UW > Wydział > Aktualności

„Delta” zwycięzcą konkursu Popularyzator Nauki

2024-12-11

Redakcja miesięcznika popularnonaukowego „Delta”, wydawanego przez Uniwersytet Warszawski, została laureatem Nagrody Głównej XX edycji konkursu Popularyzator Nauki. „Za pół wieku popularyzacji matematyki, fizyki, astronomii i informatyki na bardzo wysokim poziomie. Za umiejętność włączania w te działania naukowców, doktorantów i nauczycieli. Za wysoką merytoryczną i redakcyjną jakość publikacji” - uzasadniła swoją decyzję kapituła. „Naszym głównym celem jest tworzenie przestrzeni, gdzie pełni pasji i zaangażowania autorzy mogą spotkać się i nawiązać interakcję z dociekliwymi, głodnymi wiedzy czytelnikami. Liczymy, że dzięki tej nagrodzie oba te częściowo przecinające się zbiory istotnie się powiększą” – powiedział dr Szymon Charzyński z Wydziału Fizyki UW, redaktor naczelny pisma.

Konkurs Popularyzator Nauki organizowany jest przez serwis Nauka w Polsce, wydawany przez Fundację Polskiej Agencji Prasowej. Nagradzani są w nim ludzie i instytucje, którzy popularyzują naukę, pomagają innym bliżej poznać i lepiej zrozumieć zjawiska zachodzące wokół człowieka, przybliżają najnowsze wyniki badań naukowych, dzielą się wiedzą i pasją naukową z ludźmi, niezależnie od ich wieku, poziomu wykształcenia i kariery zawodowej odbiorców. Oprócz Nagrody Głównej przyznawane są nagrody w pięciu kategoriach: „naukowiec”, „animator", „zespół”, „instytucja” oraz „media”. W tegorocznej edycji do konkursu zakwalifikowały się 94 zgłoszenia. Oceniała je Kapituła złożona z przedstawicieli środowiska naukowego, popularyzatorów nauki i przedstawicieli portalu Nauka w Polsce.

– Wiadomość o przyznaniu nagrody bardzo ucieszyła cały zespół redakcyjny i osoby, które nam kibicowały, po tym jak znaleźliśmy się w finale. To bardzo budujące i motywujące, że nasza praca jest doceniana – skomentował dr Szymon Charzyński, redaktor naczelny miesięcznika „Delta”. W zeszłym roku z okazji jubileuszu pięćdziesięciolecia redakcja przygotowała zupełnie nową wersję serwisu internetowego pisma, udostępniając pełne archiwum ponad sześciuset numerów „Delty” w wygodnej do czytania i przeszukiwania formie. – Liczymy, że zwycięstwo w konkursie zwiększy rozpoznawalność naszego czasopisma i serwisu internetowego, przyciągając zarówno nowych czytelników, jak i autorów zainteresowanych publikacją na naszych łamach. Serdecznie zapraszamy do współpracy naukowców, doktorantów oraz studentów – dodał redaktor naczelny.

„Delta” to miesięcznik upowszechniający nauki ścisłe, przede wszystkim matematykę, fizykę, astronomię i informatykę, wydawany przez Uniwersytet Warszawski przy współpracy czterech polskich towarzystw naukowych: Polskiego Towarzystwa Matematycznego, Polskiego Towarzystwa Fizycznego, Polskiego Towarzystwa Astronomicznego i Polskiego Towarzystwa Informatycznego. Pismo ukazuje się od stycznia 1974 roku, a od 2010 roku wszystkie materiały z wersji papierowej są równocześnie umieszczane na stronie internetowej prowadzonej przez redakcję. Początkowo Delta była wydawana przez Ossolineum, następnie przez Ruch, by wreszcie w 1990 roku trafić pod skrzydła UW. Aktualnie pracą redakcji kieruje redaktor naczelny dr Szymon Charzyński, pracownik Wydziału Fizyki UW, i jego zastępca dr Łukasz Rajkowski z Wydziału Matematyki Informatyki i Mechaniki UW. Obaj zaczynali pracę w redakcji w 2013 roku, kiedy redakcją kierował prof. Marek Kordos, założyciel i pierwszy redaktor naczelny „Delty”, sprawujący tę funkcję w latach 1974-2018. Nad pracą kolegium redakcyjnego czuwa komitet redakcyjny złożony z 20 naukowców (po 5 z każdej z dziedzin).

– Istotne wsparcie redakcja otrzymuje od Wydziału Fizyki i Wydziału Matematyki Informatyki i Mechaniki, ale krąg osób zaangażowanych w pracę Kolegium Redakcyjnego i Komitetu Redakcyjnego jest znacznie szerszy i obejmuje przedstawicieli wielu uczelni i placówek badawczych – podkreślił redaktor naczelny. – Dziękujemy serdecznie wszystkim autorom, zarówno z kraju, jak i z zagranicy, za przesyłanie znakomitych materiałów, które co miesiąc pozwalają nam tworzyć nowy numer naszego czasopisma. Jesteśmy również wdzięczni naszym czytelnikom, zwłaszcza tym, którzy dzielą się rozwiązaniami zadań, przesyłają pytania i sugestie. Naszym głównym celem jest tworzenie przestrzeni, gdzie pełni pasji i zaangażowania autorzy mogą spotkać się i nawiązać interakcję z dociekliwymi, głodnymi wiedzy czytelnikami. Liczymy, że dzięki tej nagrodzie oba te częściowo przecinające się zbiory istotnie się powiększą – dodał dr Charzyński.

W kategorii Naukowiec laureatem został dr Tomasz Miller z Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Z kolei w kategorii Animator zwyciężczynią została Dagmara Bożek.

Strefa Naukowa Festiwalu Fantastyki Pyrkon wygrała w tym roku w kategorii Zespół.

W kategorii Instytucja nagrodzono Europejską Fundację Kosmiczną.

Redakcja "Puslara" – portalu popularnonaukowego, którego wydawcą jest POLITYKA - wygrała w kategorii Media.

Poza tym kapituła zdecydowała o przyznaniu dwóch wyróżnień. Pierwsze z nich otrzymał ekohydrolog, dr Sebastian Szklarek z Europejskiego Regionalnego Centrum Ekohydrologii PAN w Łodzi. Drugie wyróżnienie trafiło do zespołu badaczy z Uniwersytetu Łódzkiego - "W stronę dostępności". Jak co roku redakcja serwisu Nauka w Polsce przyznała nagrodę im. red. Tomasza Trzcińskiego za wzorcową politykę informacyjną. W tym roku trafiła ona do Eweliny Zambrzyckiej-Kościelnickiej, rzeczniczki Centrum Badań Kosmicznych PAN.

Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 11 grudnia 2024 r.

Przez 19 lat w konkursie nagrodzono dziesiątki znakomitych naukowców i popularyzatorów, m.in. filozofa przyrody ks. prof. Michała Hellera, neurobiologa prof. Jerzego Vetulaniego, autora telewizyjnych programów Wiktora Niedzickiego, popularyzatora astronomii Karola Wójcickiego, duet "Crazy Nauka", twórców portalu "Nauka o klimacie", a także instytucje takie jak Centrum Nauki Kopernik czy Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego. Wydział Fizyki UW w 2016 roku wyróżniony został podwójnie: zdobywając nagrodę w kategorii „instytucja”, oraz w kategorii „naukowiec”: laureatem został prof. Piotr Sułkowski, twórca cyklu „Zapytaj fizyka”.

Redakcji raz jeszcze gratulujemy i zachęcamy do lektury „Delty” https://www.deltami.edu.pl/

Wróć

Wersja desktopowa Stopka redakcyjna