alt FUW
logo UW
other language
webmail
search
menu
Wydział Fizyki UW > Wydział > Aktualności

NAWA Canaletto 2024 dla badacza z FUW

2025-01-02

Prof. Ryszard Buczyński z Wydziału Fizyki UW został laureatem konkursu NAWA Canaletto 2024. Konkurs ma na celu wsparcie mobilności naukowców z Włoch i Polski. – Otrzymane finansowanie pozwoli mojemu zespołowi na realizację współpracy naukowej w zakresie badań nad wewnętrzną strukturą światłowodów specjalnych, zawierających w rdzeniu uporządkowane nanostruktury dielektryczne i półprzewodnikowe, a także nanokryształy i nanoceramiki – wyjaśnia badacz.

Konkurs Canaletto realizowany jest we współpracy NAWA z Ministerstwem Spraw Zagranicznych i Współpracy Międzynarodowej Włoch – MAECI raz na trzy lata. Dotychczas wsparcie uzyskało 30 zespołów badawczych, które otrzymały fundusze przeznaczone na wsparcie mobilności w ramach wspólnie prowadzonych badań. W tegorocznej edycji konkursu „Wspólne projekty badawcze Polska – Włochy” finansowanie otrzyma 16 zespołów badawczych. Wsparcie przeznaczone będzie na mobilność naukowców z Włoch i Polski w latach 2025 – 2026. Wybrane projekty reprezentują wysoki poziom merytoryczny oraz zakładają zaangażowanie prestiżowych instytucji akademickich i badawczych obydwu krajów, promując tym samym wzmocnienie współpracy naukowej między Włochami i Polską.

Jednym z laureatów konkursu NAWA Canaletto 2024 jest prof. Ryszard Buczyński. – Otrzymane finansowanie pozwoli mojemu zespołowi na realizację współpracy naukowej w zakresie badań nad wewnętrzną strukturą światłowodów specjalnych, zawierających w rdzeniu uporządkowane nanostruktury dielektryczne i półprzewodnikowe, a także nanokryształy i nanoceramiki – wyjaśnia prof. Ryszard Buczyński. Partnerem projektu jest grupa badawcza z Università della Calabria, kierowana przez prof. Vincenzo Formoso oraz dr. Mario Ferraro. – Włoski zespół dysponuje unikalną metodą analizy materiałów, wykorzystującej aparaturę rentgenowską, która pozwala na badanie struktur wewnętrznych materiałów strukturalnych z submikronową rozdzielczością – dodaje naukowiec z FUW.

Ryszard Buczyński jest profesorem nauk fizycznych, pracownikiem Zakładu Fotoniki w Instytucie Geofizyki Wydziału Fizyki UW, a także liderem Grupy Badawczej Materiały Fotoniczne w Instytucie Mikroelektroniki i Fotoniki Łukasiewicz. Naukowiec prowadzi badania w zakresie opracowywania nowych struktur włóknistych i światłowodowych, elementów mikrooptycznych, ceramik przezroczystych, szkieł bioaktywnych oraz układów mikro-opto-fluidycznych do zastosowania w złożonych systemach fotonicznych ze szczególnym uwzględnieniem zastosowań czujnikowych, biomedycznych i telekomunikacyjnych. Jest laureatem wielu konkursów – otrzymał m.in. granty MAESTRO oraz OPUS Narodowego Centrum Nauki. Czterokrotnie został wyróżniony w rankingu World’s Top 2% Scientists, który co roku przygotowuje Stanford University we współpracy z wydawnictwem Elsevier. Otrzymał także doktorat honoris causa Uniwersytetu w Vinh w Wietnamie.

Wróć

Wersja desktopowa Stopka redakcyjna