alt FUW
logo UW
other language
webmail
search
menu
Wydział Fizyki UW > Wydział > Aktualności

Weave-UNISONO 2024 dla badacza z FUW

2025-01-16

Dr hab. Tomasz Antosiewicz, prof. UW z Instytutu Geofizyki Wydziału Fizyki UW został laureatem konkursu Weave-UNISONO 2024. Grant umożliwi prowadzenie badań nad rozwojem kwantowych źródeł światła, przeznaczonych do zastosowań w technologiach pomiarowych, chłodzenia oraz kwantowych. Partnerem projektu jest grupa badawcza prof. Tomáša Šikoli z Brno University of Technology, CEITEC (Central European Institute of Technology).

Konkurs Weave-UNISONO to efekt wielostronnej współpracy między instytucjami finansującymi badania naukowe, skupionymi w stowarzyszeniu Science Europe. Został ogłoszony w celu uproszczenia procedur składnia i selekcji projektów badawczych we wszystkich dyscyplinach nauki, angażujących badaczy z dwóch lub trzech krajów europejskich. W edycji 2024 do finansowania zakwalifikowanych zostało siedem projektów dwustronnych polsko-czeskich i dwa projekty trójstronne z udziałem zespołów z Czech, Niemiec i Słowenii. Wnioski były oceniane przez czeską agencję partnerską w programie Weave-UNISONO: Czech Science Foundation (GAČR) oraz – w przypadku projektu trójstronnego polsko-czesko-niemieckiego – przez niemiecką agencję Deutsche Forschungsgemeinschaft. Za współpracę ze strony polskiej odpowiada Narodowe Centrum Nauki.

W gronie laureatów konkursu w obszarze nauk ścisłych i technicznych znalazł się badacz naszego Wydziału, dr hab. Tomasz Antosiewicz, który otrzymał finansowanie na projekt „Strojone źródła pojedynczych fotonów w materiałach o hiperbolicznej i bliskiej zera przenikalności dielektrycznej – Otrzymany grant umożliwi prowadzenie badań nad rozwojem kwantowych źródeł światła, przeznaczonych do zastosowań w technologiach pomiarowych, chłodzenia oraz kwantowych – wyjaśnia dr Antosiewicz. Partnerem projektu jest grupa badawcza prof. Tomáša Šikoli z Brno University of Technology, CEITEC (Central European Institute of Technology).

Dr hab. Tomasz Antosiewicz, prof. UW jest pracownikiem Zakładu Optyki Informacyjnej w Instytucie Geofizyki Wydziału Fizyki UW. Naukowiec prowadzi badania w zakresie oddziaływania światła z materią: sprawdza, jak ukształtowanie przestrzenne materii w nanometrowej skali wpływa na jej oddziaływanie ze światłem i w jaki sposób można wykorzystać te zjawiska w budowie wydajniejszych urządzeń. W swoich badaniach wykorzystuje wiedzę z optyki, elektrodynamiki i wybranych elementów ciała stałego. Zajmuje się modelowaniem komputerowym i rozwojem modeli analitycznych, a przewidywania i modele testuje przy współpracy na Wydziale Fizyki jak i z grupami badawczymi w Chalmers University of Technology i Universidad Autónoma de Madrid.

Więcej: https://www.ncn.gov.pl/aktualnosci/2025-01-13-weave-unisono-nowe-projekty-we-wspolpracy-z-czechami

Wróć

Wersja desktopowa Stopka redakcyjna