alt FUW
logo UW
other language
webmail
search
menu
Wydział Fizyki UW > Wydział > Aktualności

Badaczka z FUW w EIC Women Leadership Programme 2025

2025-04-03

Dr hab. Barbara Piętka, prof. UW, badaczka z Wydziału Fizyki UW została wybrana do prestiżowego grona uczestniczek programu EIC Women Leadership Programme 2025. Program ten, organizowany przez European Innovation Council (EIC) oraz SMEs Executive Agency (EISMEA), we współpracy z European Institute of Innovation and Technology (EIT), ma na celu rozwój umiejętności, budowanie sieci kontaktów oraz wspieranie kobiet badaczy, przedsiębiorców i przyszłych liderek w obszarze innowacji i technologii. Program realizowany jest przez Impact Hub oraz Female Founders.

W ramach programu prof. Barbara Piętka bierze udział w EIC Summit w Brukseli w dniach 2–3 kwietnia 2025 roku. Jest to doskonała okazja do nawiązywania kontaktów oraz zapoznania się z innowacyjnymi projektami prezentowanymi na wystawie.

Dr hab. Barbara Piętka jest profesorem na Wydziale Fizyki UW. Stopień doktora uzyskała na Uniwersytecie Warszawskim oraz na Uniwersytecie Joseph Fourier w Grenoble we Francji. Swoje doświadczenie zawodowe zdobywała pracując we Francji, Szwajcarii i Niemczech. Od 2010 roku związana jest z Wydziałem Fizyki UW, gdzie założyła i prowadzi zespół badawczy, który koncentruje się na badaniach nad własności nierównowagowych kondensatów Bosego-Einsteina polarytonów ekscytonowych, kwazicząstek złożonych z silnego oddziaływania światła z materią. Prof. Piętka jest współautorką ponad 60 recenzowanych artykułów naukowych opublikowanych w prestiżowych międzynarodowych czasopismach, takich jak Nature Physics, Nature Materials, Physical Review Letters, Science oraz Optica. Prof. Piętka jest także aktywną członkinią zespołów eksperckich i rad naukowych, a jej badania przyczyniły się do nawiązania wielu międzynarodowych współprac, m.in. z grupami badawczymi w Szwajcarii, Francji, Niemczech, Anglii i Włoszech.

Zainteresowania naukowe Barbary Piętki skupiają się na zjawiskach kwantowych w optycznych materiałach nieliniowych. Jej prace koncentrują się na badaniach nad półprzewodnikami, materiałami warstwowymi i perowskitami we wnękach optycznych. Poszukuje efektywnych rozwiązań do przetwarzania informacji w temperaturze pokojowej, szczególnie w kontekście akceleratorów fotonicznych, optycznych sieci neuronowych i nowoczesnych systemów obliczeniowych. Oprócz działalności badawczej aktywnie angażuje się w dydaktykę, prowadząc wykłady i warsztaty, które inspirują do krytycznego myślenia i odkrywania nowych technologii.

Więcej informacji o programie EIC Women Leadership Programme znajdziesz tu:
https://eic.ec.europa.eu/eic-funding-opportunities/bas/eic-women-leadership-programme_en

Wróć

Wersja desktopowa Stopka redakcyjna