17. Międzynarodowy Turniej Fizyków
2025-04-15
17. Międzynarodowy Turniej Fizyków (International Physicists' Tournament) dobiegł końca. Po raz drugi w ciągu trzech lat turniej skończył się remisem: 1. miejsce zajęły ex aequo drużyny Niemiec i Szwajcarii, a Francja uplasowała się na 3. miejscu. Drużyna Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego zajęła wysokie 5. miejsce, a Jakub Schindler został wyróżniony indywidualną nagrodą dla najlepszego moderatora dyskusji.
W dniach 7-13 kwietnia 2025 r. ponad 150 najzdolniejszych studentów fizyki z całego świata, tworzących 18 drużyn reprezentujących różne kraje, spotkało się w Europejskim Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach, by wziąć udział w niezwykłym konkursie. Turniej wymagał od uczestników nie tylko jak najlepszego rozwiązania zaawansowanych problemów fizycznych, lecz także umiejętności debatowania o zaproponowanych rozwiązaniach na scenie – wszystko to pod czujnym okiem międzynarodowego jury.
Po raz drugi w ciągu trzech lat turniej skończył się remisem – po niezwykle wyrównanej i emocjonującej walce, 1. miejsce zajęły ex aequo drużyny Niemiec i Szwajcarii, uzyskując identyczną sumę punktów. Francja uplasowała się na trzecim miejscu. Drużyna Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego zajęła wysokie 5. miejsce, a Jakub Schindler został wyróżniony indywidualną nagrodą dla najlepszego moderatora dyskusji.

- Spotkania International Physicists' Tournament są zawsze bardzo intensywne - mówi prof. Krzysztof Turzyński, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego i prodziekan ds. studenckich Wydziału Fizyki. - Tworzymy bezpieczną przestrzeń do wymiany myśli nie tylko o fizyce, ale o wszelkich studenckich doświadczeniach. Tu rodzą się nowe idee, które potem przybierają postać prac badawczych studentów, ale i przyjaźnie, które pomagają funkcjonować w międzynarodowym świecie naukowym. Jestem przekonany, że każdy z uczestników wraca do domu z głową pełną inspiracji i sercem pełnym wspomnień.
Międzynarodowy Turniej Fizyków odbywa się na różnych uczelniach na całym świecie. W 2022 roku gospodarzem była kolumbijska Bucaramanga, rok później – Paryż, a w 2024 roku uczestnicy spotkali się w Zurychu. Uniwersytet Warszawski po raz drugi pełni rolę gospodarza Turnieju – poprzednio wydarzenie odbyło się w Warszawie w 2015 roku, a w latach 2020 i 2021 uczelnia zorganizowała je w formule online. Patronat nad tegoroczną edycją Turnieju objęli: Rektor Uniwersytetu Warszawskiego, prof. dr hab. Alojzy Z. Nowak, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, mgr Renata Janik oraz Burmistrz Miasta i Gminy Chęciny, mgr inż. Robert Jaworski.