Badacz z FUW ambasadorem ERC
2025-05-12
Badacze z UW: prof. Justyna Olko z Wydziału „Artes Liberales” oraz prof. Michał Tomza z Wydziału Fizyki zostali ambasadorami programu Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC). Celem inicjatywy „Ambassadors for the ERC” jest dalsze wzmocnienie roli i widoczności ERC w Europie i na świecie, w tym w każdym z krajów członkowskich UE.
27 kwietnia odbyła się oficjalna inauguracja nowego programu Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych oraz Stowarzyszenia Stypendystów ERC „Ambassadors for the ERC”. Ambasadorami programu zostały 32 osoby z różnych krajów Unii Europejskiej i krajów stowarzyszonych: Izraela, Norwegii, Szwajcarii, Turcji i Wielkiej Brytanii. Reprezentują oni różne dziedziny nauki – od przyrodniczych, przez społeczno-humanistyczne, po fizyczne i inżynieryjne. Wśród ambasadorów jest dwoje naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego – prof. Justyna Olko z Wydziału „Artes Liberales” oraz prof. Michał Tomza z Wydziału Fizyki.
Celem inicjatywy „Ambassadors for the ERC” jest dalsze wzmocnienie roli i widoczności ERC w Europie i na świecie, w tym w każdym z krajów członkowskich UE. Chodzi w szczególności o lepsze rozumienie fundamentalnego znaczenia badań podstawowych i frontier research dla budowy autonomii europejskiej w zakresie rozwoju technologicznego i społecznego, odporności na rosnące globalne zagrożenia, w tym m.in. zagrożenia dla demokracji, zdrowia publicznego czy zmianę klimatu, oraz zdolności do efektywnego odpowiadania na lokalne i globalne wyzwania. Ważnym aspektem ich pracy będzie także komunikacja z otoczeniem społecznym, przeciwdziałanie dezinformacji, wzmacnianie transparentności badań oraz jakości ewaluacji naukowej. Założeniem programu jest również zwiększenie sukcesu polskich badaczek i badaczy w pozyskiwaniu grantów ERC, generowanie bardziej efektywnego wsparcia dla procesu aplikowania oraz realizacji projektów oraz identyfikacja barier w tym procesie.
– Dalszy rozwój Europy musi być oparty na wiedzy i nauce, aby zachować naszą konkurencyjność gospodarczą i stabilność społeczną. Dlatego ważnym zadaniem ambasadorów będzie również wzmacnianie w społeczeństwie świadomości i wsparcia dla badań podstawowych jako fundamentu, który ma kluczowe znaczenie zarówno dla rozwoju innowacyjnych zaawansowanych technologii, jak i zapewniania dobrej jakości życia – podkreśla prof. Michał Tomza.
Więcej informacji na stronie UW oraz na stronie ERC.