Czerwcowe Środowiskowe Seminarium Fotoniczne
2025-05-15
11 czerwca 2025 odbędzie się kolejne z cyklu Środowiskowych Seminariów Fotonicznych, organizowanych przez Wydział Fizyki UW we współpracy z polskim oddziałem IEEE Photonics Society (Institute of Electrical and Electronic Engineers) oraz PPTF (Polską Platformą Technologiczną Fotoniki. Wydarzenie skierowane jest zarówno do naukowców, studentów, jak i przedstawicieli przemysłu. W jego trakcie słuchacze będą mogą zapoznać się z najnowszymi osiągnięciami w dziedzinie fotoniki. Gościem seminarium będzie płk prof. dr hab. inż. Norbert Pałka z Wojskowej Akademii Technicznej, który wygłosi wykład „Promieniowanie terahercowe – od astronomii i spektroskopii po badania nieniszczące i telekomunikację”.
Seminaria, organizowane przez Wydział Fizyki UW we współpracy z polskim oddziałem IEEE Photonics Society (Institute of Electrical and Electronic Engineers) oraz Polską Platformą Technologiczną Fotoniki (PPTF) skierowane są zarówno do naukowców, studentów, jak i przedstawicieli przemysłu. Wydarzenia odbywać się będą cyklicznie, co miesiąc w środy. Seminarium potrwa około 1,5 godziny, w jego trakcie słuchacze będą mogą zapoznać się z najnowszymi osiągnięciami w dziedzinie fotoniki przedstawionymi przez ekspertów w danej specjalności badawczej. W trakcie wydarzenia przewidziane jest wystąpienie wysokiej klasy specjalisty w dziedzinie fotoniki (45 min). Po wystąpieniu przewidziana jest część networkingowa (30 min), w trakcie której uczestnicy będą mogli poznać się i swobodnie podyskutować przy pizzy.
Seminarium odbędzie się 11 czerwca 2025 godz. 15.15 w sali B 0.14 na Wydziale Fizyki UW. Gościem seminarium będzie płk prof. dr hab. inż. Norbert Pałka z Wojskowej Akademii Technicznej, który wygłosi wykład „Promieniowanie terahercowe – od astronomii i spektroskopii po badania nieniszczące i telekomunikację”.
- Promieniowanie terahercowe, obejmujące zakres między falami mikrofalowymi a podczerwienią, jeszcze do niedawna pozostawało jednym z najmniej zbadanych obszarów widma elektromagnetycznego. Dynamiczny rozwój technologii źródeł i detektorów THz otworzył jednak nowe perspektywy badawcze i aplikacyjne w wielu dziedzinach nauki i techniki. Podczas wystąpienia przedstawiony zostanie szeroki przegląd zastosowań promieniowania terahercowego – od jego roli w obserwacjach astronomicznych i spektroskopii, przez wykorzystanie w badaniach nieniszczących materiałów, aż po najnowsze próby wdrożenia w systemach komunikacji bezprzewodowej nowej generacji. Wystąpienie ma na celu ukazanie potencjału tej części widma jako innowacyjnego elementu przyszłych rozwiązań technologicznych – mówi prelegent.
Płk prof. dr hab. inż. Norbert Pałka jest związany z Wojskową Akademią Techniczną od 1999 roku. Jego działalność naukowa koncentruje się na technologiach związanych z bezpieczeństwem – w szczególności na spektroskopii i obrazowaniu w paśmie terahercowym, czujnikach światłowodowych oraz systemach biometrycznych. Od 2008 roku skupia się na badaniach terahercowego zakresu widma elektromagnetycznego, który – dzięki swoim unikalnym właściwościom – otwiera nowe możliwości w zakresie detekcji zagrożeń i ochrony bezpieczeństwa. W ramach swojej pracy zrealizował około 30 projektów naukowo-badawczych, koncentrujących się na technice terahercowej i zaawansowanych systemach bezpieczeństwa.