alt FUW
logo UW
other language
webmail
search
menu
Wydział Fizyki UW > Wydział > Aktualności

KOKON UW z udziałem badaczy Wydziału Fizyki UW

2025-05-22

W dniach 28-30 maja 2025 roku odbędzie się KOKON UW – Przegląd Filmów o Nauce, wydarzenie łączące świat nauki i filmu, organizowane przez Centrum Współpracy i Dialogu Uniwersytetu Warszawskiego. W debatach towarzyszących wydarzeniu wezmą udział badacze z naszego Wydziału prof. Krzysztof Meissner oraz prof. Szymon Malinowski.

W ramach Przeglądu Filmów o Nauce KOKON zobaczyć będzie można filmy fabularne, dokumentalne, edukacyjne oraz formy eksperymentalne – esej filmowy. Są wśród nich filmy nagrodzone na wielkich festiwalach filmowych – MFF Locarno, FPFF w Gdyni, IDFA Amsterdam czy filmy nominowane do Oscarów. Po każdym pokazie odbędzie dyskusja wraz z sesją Q&A. Uczestników przeglądu czekają fascynujące spotkania i dyskusje z wybitnymi postaciami ze świata filmu, nauk ścisłych, przyrodniczych i humanistycznych o kondycji świata i miejscu człowieka we współczesnej rzeczywistości.

Przegląd Filmów o Nauce KOKON otworzy pokaz filmu „Iluminacja” Krzysztofa Zanussiego, studenta Wydziału Fizyki UW w latach 1955 – 1959. Ten najwybitniejszy w polskiej kinematografii esej filmowy łączy w sobie, wątki fabularne, dokumentalne, ale też komentarz naukowy. Pytania o sens nauki, o odpowiedzialność naukowca łączą się z filozoficznymi poszukiwaniami absolutu oraz medycznymi i fizycznymi eksperymentami. W prologu profesor Władysław Tatarkiewicz wyjaśnia filozoficzny sens słowa iluminacja, potem śledzimy już losy i intelektualno-duchowe poszukiwania Franciszka Retmana, studenta fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Po projekcji odbędzie się debata, w której wezmą udział reżyser filmu Krzysztof Zanussi, dr hab. Joanna Golińska-Pilarek, prof. ucz., filozofka z Uniwersytetu Warszawski oraz prof. dr hab. Krzysztof Meissner z Wydziału Fizyki UW.

W czasie drugiego dnia Przeglądu, który odbędzie się pod hasłem „Ziemia” zastanowimy się, jak nauka może pomóc zrozumieć i chronić naszą planetę? W programie: produkcje nagradzane na międzynarodowych festiwalach (m.in. Simona w reżyserii Natalii Korynckiej-Gruz) oraz dyskusje z badaczami - w tym z prof. Szymonem Malinowskim, fizykiem atmosfery z Wydziału Fizyki UW, bohaterem filmu "Można panikować". Trzeci dzień przeglądu upłynie pod hasłem "Człowiek"

Patronat honorowy: Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Patronat medialny: Akademickie Radio Kampus, Serwis Naukowy Uniwersytetu Warszawskiego.

Więcej informacji na stronie CWiD UW.

Wróć

Wersja desktopowa Stopka redakcyjna