Wydział Fizyki UW > Badania > Seminaria i konwersatoria > Wydarzenie (z logowaniem)

Multimedialne seminarium z ekono- i socjofizyki

sala nr 5, ul. Smyczkowa 5/7
2013-02-26 (18:30)
Anna Chmiel (Pracownia Fizyki w Ekonomii i Naukach Społecznych, Wydział Fizyki PW)

Skalowania i korelacje w dynamice społeczności internetowych
Scaling and correlations in dynamics of the Internet societies

Wykorzystując dane (łącznie 4 miliony wiadomości) w których tekst wypowiedzi uczestników dyskusji został sklasyfikowany jako negatywny, pozytywny, lub neutralny wykazano dalekozasięgowe korelacje pomiędzy wartościami emocjonalnymi kolejnych komentarzy. Prawdopodobieństwo zwiększenia klastra emocjonalnego wzrasta potęgowo wraz z rozmiarem klastra, a wartości wykładnika skalowanią świadczy o sub-linowy charakterze procesu preferencyjnego rozrostu klastra. W rzeczywistych rozkładach klastrów w trzech zbiorach danych licznie występują długie klastry, co potwierdza grupowanie się wiadomości emocjonalnie homogenicznych oraz powstawania mono-emocjonalych wątków.W danych z Forum BBC szczegółowo przeanalizowano aktywności użytkowników co pozwoliło na zaobserwowanie skalowań: rozkładów aktywności globalnej i lokalnej oraz rozkładu rozproszenia wiadomości pomiędzy wątki. Liczba unikalnych użytkowników wzrasta wolniej niż liniowo wraz z długością wątku więc w dłuższych wątkach występują bardziej homogeniczne grupy użytkowników. To zjawisko oraz obserwowane korelacje lokalnej aktywności i emocjonalności wiadomości w danym wątku pozawalają zinterpretować logarytmiczny spadek średniej wartości emocji w funkcji długości dyskusji.