Wydział Fizyki UW > Badania > Seminaria i konwersatoria > Wydarzenie (z logowaniem)

Multimedialne seminarium z ekono- i socjofizyki

sala 1.03, ul. Pasteura 5
2019-03-26 (18:15)
Krzysztof Piwoński (Wydział Fizyki UW)

Modelowanie agentowe ruchu lotniczego
Agent-based modeling of the air traffic

Sieć transportu lotniczego stanowi złożony układ, zarządzany przez wiele rozproszonych centrów decyzyjnych o różnorodnych celach i ograniczeniach oraz podlegający chaotycznym wymuszeniom, przez co bezustannie balansujący opłacalność i zdolność do absorpcji różnorodnych zaburzeń. Przedmiotem omawianego projektu jest zbadanie wpływu konkretnego typu zaburzenia, czasowego wyłączenia lotniska, na stabilność i efektywność sieci -- zjawisko takie może być całkowicie nieistotne, albo spowodować konieczność kaskadowego przekierowania dużej liczby lotów, co generuje ogromne koszty finansowe i trudności organizacyjne. Ponieważ wierne odwzorowanie wszystkich czynników sterujących ruchem lotniczym jest niemożliwe, zaproponowany został uproszczony, stochastyczny model agentowy, pozwalający analizować różne scenariusze wyłączeń i strategie przekierowań ruchu przez statystyczną analizę wiązek symulacji. W trakcie seminarium zostanie przedstawiony wspomniany model, jak również wstępne wyniki uzyskane dla scenariusza opartego o faktyczne wydarzenia.