Konwersatorium im. Jerzego Pniewskiego

Sala Duża Doświadczalna (SDD), ul. Hoża 69
2009-01-12 (16:30) Calendar icon
dr hab. Paweł Olko (Instytut Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie)

Radioterapia protonowa - projekt Narodowego Centrum Radioterapii Hadronowej

Wiązki protonów o energiach 60 - 250 MeV stosowane są z powodzeniem do radioterapii nowotworów, m.in. czerniaka gałki ocznej. W radioterapii dąży się do podania zalecanej dawki promieniowania na leczoną objętość i minimalnej na zdrowe tkanki. Dzięki zjawisku piku Bragga, wiązkę protonów można doskonale ogniskować na leczonym obszarze. W ostatnich latach nastąpił ogromny postęp w tej dziedzinie dzięki wprowadzeniu dedykowanych akceleratorów, stanowisk z obracanym ramieniem i wiązkami skanującymi. Produkowane w tkance b^+ izotopy ^11 C, ^15 O umożliwiają weryfikację miejsca podania dawki, z wykorzystaniem techniki Pozytonowego Tomografu Emisyjnego (PET). Klinika Okulistyki i Onkologii Okulistycznej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie wspólnie z Centrum Onkologii Oddział Kraków i IFJ PAN przygotowały w Bronowicach stanowisko do protonoterapii oka, bazując na wiązce protonów o energii 60 MeV z cyklotronu AIC-144. Przyjęcie pierwszych pacjentów jest planowane połowie 2009 roku. W roku 2013, z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, w ramach projektu Narodowego Centrum Radioterapii Hadronowej, zakupiony zostanie dla IFJ PAN cyklotron o energii protonów 230-250 MeV, który umożliwi rozszerzenie radioterapii na guzy o głębokiej lokalizacji. Nowy cyklotron będzie też cennym narzędziem badawczym w zakresie fizyki jądrowej, radiobiologii i fizyki medycznej. W ramach konsorcjum Narodowego Centrum Radioterapii Hadronowej planuje się również budowę w Warszawie dedykowanej kliniki wykorzystującej w leczeniu wiązki protonów i jonów wegla.