Środowiskowe Seminarium Fizyki Atmosfery

sala nr 17, ul. Pasteura 7
2011-01-14 (13:15) Calendar icon
Dr hab. inż. Paweł Licznar (Instytut Inżynierii Środowiska, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu)

Zastosowanie losowych kaskad mikrokanonicznych do generowania szeregów opadowych

Nie jest wielką tajemnicą, że tworzenie z minutowych lub godzinowych warstw opadów sum dobowych jest zadaniem prostym. Proces ten oparty na prymitywnym sumowaniu (niezbędny warsztat to jedynie kalkulator!) zaciera przy okazji piękno opadu zawarte w małych skalach czasowych, manifestujące się dużą nieciągłością opadów i bardzo dużym zróżnicowaniem jego natężeń chwilowych. Czy zatem możliwy jest zabieg przeciwny, czy sumy dobowe opadów można dzielić na przykład na 5-minutowe warstwy deszczu? Czy taka „zabawa” może potencjalnie znaleźć jakieś konkretne pole praktycznego zastosowania? Na koniec, czy przy jej okazji możemy nauczyć się czegoś nowego w zakresie fizyki opadu i jego pomiaru?Odpowiedzi na te kluczowe pytania będę próbował udzielić na moim seminarium. W jego ramach będę próbował przekonać słuchaczy do następujących hipotez wstępnych:1)Jest wielu potencjalnych użytkowników zainteresowanych generowaniem szeregów opadowych o wysokiej rozdzielczości czasowej (rzędu minut) na podstawie łatwo dostępnych danych opadowych (np. sum dobowych). Brak wiarygodnych danych opadowych o zadawalającej rozdzielczości czasowej jest zasadniczą przeszkodą współczesnego hydrodynamicznego symulowania systemów kanalizacji deszczowych i ogólnospławnych w Polsce.2)Losowe kaskady mikrokanonicznej biorące swój początek z badań nad multifraktalami mogą być praktycznym narzędziem do modelowania i rozdzielania (ang. disaggregation) deszczów także w naszych krajowych warunkach.3)Nie zawsze należy ślepo wierzyć we głęboko zakorzenione w literaturze przedmiotu przekonania. Warto przeprowadzić własne studia współczynników rozpadu (BDC) i warto przy tym założyć, że histogramy BDC mogą ewoluować wraz ze zmianą skal czasowych.4)Nasz prymitywny sposób rejestracji chwilowych natężeń deszczów z wykorzystaniem deszczomierzy zniekształca naturę zjawiska i silnie zakłóca histogramy BDC.5)Generowane szeregi opadowe chociaż sztuczne (czy też syntetyczne) mają właściwości statystyczne blisko naśladujące rzeczywiste szeregi opadowe. Wszystkie powyższe tezy prelegent będzie dowodził na podstawie swoich własnych badań przeprowadzonych nad wieloletnimi (z reguły ponad 30-letnimi) szeregami opadowymi z terenu Polski i Niemiec.Zapraszam serdecznie, obiecuję, że pomimo naukowego charakteru seminarium postaram się nie „przynudzać,” a zainteresowani słuchacze będą mogli liczyć dodatkowo na drobny prezent.