Seminarium Fizyki Materii Skondensowanej

Sala Duża Teoretyczna (229), ul. Hoża 69
2011-10-21 (12:15) Calendar icon
Prof. Jerzy Mizia (Uniwersytet Rzeszowski)

Model Hubbarda z uwzględnieniem oddziaływań i korelacji międzywęzłowych: magnetyzm i nadprzewodnictwo

W referacie zaprezentowany jest prosty opis magnetyzmu pasmowego: klasyczny i z uwzględnieniem korelacji elektronowych tak jednowęzłowych jak i międzywęzłowych. Omówiono znane wyniki rozwiązania modelu Hubbarda w przybliżeniu koherentnego potencjału (korelacje jednowęzłowe). Pokazano jak zmienia się opis magnetyzmu w tym modelu po wprowadzeniu korelacji i oddziaływań międzywęzłowych. Zastosowano powyższy model do opisu nadprzewodnictwa wysokotemperaturowego. Pokazano jak można uzyskać antyferromagnetyzm i nadprzewodnictwo wysokotemperaturowe przy różnych domieszkowaniach tego samego pasma elektronowego reprezentującego płaszczyzny CuO2 związku YBaCuO. Przedstawiono wyniki rozwiązania modelu Hubbarda metodą DMFT (Dynamical Mean Field Theory) dla ferromagnetyzmu i nadprzewodnictwa z antyferromagnetyzmem w związku YBaCuO.