Środowiskowe Seminarium Fizyki Atmosfery

sala 17, ul. Pasteura 7
2013-11-15 (13:15) Calendar icon
dr hab. inż. Jacek W. Kamiński (Fundacja EkoPrognoza)

Rola obserwacji satelitarnych w prognozie i ocenie jakości powietrza. Współpraca z Europejską Agencją Kosmiczną
Applcation of satellite observation for air quality modelling and assessments. Collaboration with the European Space Agency

Member, Mission Advisory Group for Sentinel 4 and Sentinel 5 satellite instruments
Adjunct Professor, Faculty of Graduate Studies, Centre for Research in Earth and Space Science,
York University, Toronto, Canada

Tematyka seminarium dotyczy znaczenia obserwacji satelitarnych dla zrozumienia dynamiki i chemii atmosfery ziemskiej, ze szczególnym uwzględnieniem planowanych misji Sentinel 4 i Sentinel 5, proponowanych przez Europejską Agencją Kosmiczną.
Omówione zostaną metody modelowania i asymilacji danych, które pozwalają w optymalny sposób zrekonstruować stan atmosfery, poprzez połączenie różnych typów obserwacji z informacją dostarczoną przez deterministyczny system modelowania. W odniesieniu do misji Sentinel 4 i Sentinel 5 zostaną przedstawione możliwe zastosowania modelu „pogody chemicznej” w celu zaprojektowania instrumentów pomiarowych.
W oparciu o doświadczenia z poprzednich misji (PREMIER, SCIA, ACE) zarysowane zostaną możliwości podejmowania projektów badawczych w dziedzinie nauk atmosferycznych, związanych z Sentinel 4 i Sentinel 5 z we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną.
The overall objective of this presentation is to discuss contributions of satellite observations to the understanding of dynamics and chemistry Earth’s atmosphere with particular emphasis on future air quality missions – Sentinel 4 and Sentinel 5 proposed by ESA.
Forward modelling and data assimilation methods that allow us to optimally reconstruct a best estimate of the atmospheric state by combining various types of observations with information provided by a deterministic modelling system will be presented. Application of a chemical weather model to carry simulations for Sentinel 4 and Sentinel 5 satellite for instrument design and assessment will be discussed.
Also, opportunities for future collaborative projects in the scope of ESA will be presented.