Konwersatorium im. Leopolda Infelda

sala nr 0.06 (parter) przy ul. Pasteura 5
2014-12-04 (15:30) Calendar icon
prof. dr hab. Tomasz Dietl (Instytut Fizyki PAN; Instytut Fizyki Teoretycznej UW; Instytut Zaawansowanych Badań Materiałowych (WPI-AIMR), Uniwersytet Tohoku, Sendai, Japonia)

Czy w Polsce można dokonywać znaczących odkryć naukowych?

Streszczenie referatu:

Współczesne oceny poziomu naukowego wydziałów czy instytutów, a także ośrodków akademickich, nie wykorzystują informacji o całkowitej liczbie publikacji czy odniesień do nich, ale budowane są na podstawie analizy kilku najważniejszych prac, które ukazują, czy dokonuje się tam przełomowych odkryć naukowych. Tezą odczytu jest przekonanie, że odpowiedź na postawione w tytule pytanie jest twierdząca, ale że liczba znaczących odkryć naukowych jest daleko za mała, nawet normując ją do poziomu finansowania nauki w Polsce. Korzystajac z doświadczeń czteroletniego udziału w pracach Rady Naukowej i Komitetu Sterujacego ERC przedstawię subiektywną ocenę przyczyn tej sytuacji oraz uwagi o możliwych środkach zaradczych.

Referat zostanie wygłoszony w ramach wspólnego posiedzenia konwersatoriów im. J. Pniewskiego i L. Infelda.

Zapraszamy!

Jacek Baranowski, Jan Kalinowski, Jerzy Kijowski, Czesław Radzewicz, Wojciech Satuła, Janusz Skalski