Seminarium Fizyki Ciała Stałego

sala 0.06, ul. Pasteura 5
2017-12-15 (10:15) Calendar icon
dr Tomasz Stefaniuk (Uniwersytet Warszawski Wydział Fizyki Instytut Geofizyki, Zakład Optyki Informacyjnej)

Plazmoniczne metamateriały - własności optyczne na żądanie

Plazmonika zrewolucjonizowała sposób kontrolowania światła w nanoskali, a wraz z koncepcją metamateriałów otworzyła nowe perspektywy w projektowaniu i wytwarzaniu struktur o unikalnych właściwościach optycznych, wykraczających poza własności materiałowe użytych komponentów. W trakcie wystąpienia, na przykładzie wytworzonych nanostruktur, zostanie omówione w jaki sposób można zaprojektować zarówno efekty nielokalne jak i znak dyspersji czy nieliniowego współczynnika załamania. Zostanie pokazana ultraszybka modulacja światła a także generacja drugiej harmonicznej od powierzchni ultragładkiego materiału „centrosymetrycznego” za pomocą światła o polaryzacji s. Na zakończenie zostanie przybliżona koncepcja metamateriałów 2-poziomowych i zarysowana perspektywa rozwoju dziedziny.