Seminarium Fizyki Ciała Stałego

sala 0.06, ul. Pasteura 5
2018-04-06 (10:15) Calendar icon
dr Michał Karpiński (Wydział Fizyki Uniwersytet Warszawski)

Kształtowanie widmowe jednofotonowych impulsów światła

Widmowy stopień swobody światła może być wykorzystywany do kodowania i przesyłania informacji kwantowej. W związku z tym istotna staje się możliwość modyfikacji profili widmowych oraz czasowych jednofotonowych impulsów światła. Podczas seminarium opowiem o metodach modyfikacji widmowej kwantowego światła wykorzystujących elektro-optyczną modulację fazy. Metoda ta pozwala zmienić profil czasowo-widmowy impulsu świetlnego w sposób deterministyczny oraz co do zasady unitarny, to znaczy nie wykorzystujący filtrowania ani wzmocnienia. W szczególności przedstawię wyniki doświadczalne dotyczące wydajnej zmiany szerokości widmowej jednofotonowych impulsów światła oraz omówię ich znaczenie w kontekście rozwoju sieci kwantowych.