Seminarium fizyki litosfery i planetologii

sala B4.58, ul. Pasteura 5
2018-06-08 (09:30) Calendar icon
mgr Kacper Wojtysiak, dr Mateusz Moskalik, dr Oskar Głowacki, dr hab. Agnieszka Herman (Instytut Geofizyki PAN, Warszawa, Scripps Institution of Oceanography, La Jolla, California, USA; Instytut Oceanografii, Uniwersytet Gdański, Gdynia)

Wykorzystanie metod geofizycznych w badaniach falowania wiatrowego na przykładzie fiordu Hornsund

Falowanie wiatrowe jest powszechnym zjawiskiem fizycznym pełniącym podstawową rolę w kształtowaniu wybrzeży. Ma także wpływ na działalność człowieka zarówno na wybrzeżach, jak i na morzach, czy oceanach. Prezentacja obejmuje omówienie podstawowych zagadnień związanych z falowaniem wiatrowym, strategii i technik obserwacyjnych wraz z ogólnym zarysem metod numerycznych, oraz szczegółowy opis monitoringu falowania wiatrowego w fiordzie Hornsund na południowo-zachodnim Spitsbergenie.