Seminarium Nieliniowość i Geometria

sala B0.14, ul. Pasteura 5
2018-06-20 (14:15) Calendar icon
Jan Cieśliński przedstawi wykład Antoniego Syma (Wydział Fizyki, Uniwersytet w Białymstoku \ KMMF)

O tak zwanych równaniach Gaussa – Codazzi – Ricci

Dyskutujemy kwestię pierwszeństwa w przypadku fundamentalnych równań dla podrozmaitości w przestrzeniach Riemannowskich, znanych pod różnymi nazwami, np. równania Gaussa – Codazzi – Ricci. W tym kontekście głównymi postaciami są A. Voss, G. Ricci – Curbastro oraz, mniej znany, H. Kühne. Analizując ich prace można dojść do wniosku, że pierwszeństwo należy się Hermanowi Kühne. Przedstawimy główne wyniki ważnej, choć zapomnianej, pracy Kühne'go z roku 1903, w szczególności jego ujęcie pochodnej kowariantnej i jego związek z pochodną kowariantną van der Waerdena – Bortolottiego i współczesną koneksją (pochodną) Koszula.