Konwersatorium im. Jerzego Pniewskiego

sala nr 1.40 (I piętro) przy ul. Pasteura 5 (nowy budynek Wydziału Fizyki UW)
2014-10-27 (16:30) Calendar icon
prof. dr hab. Roman Stępniewski (Instytut Fizyki Doświadczalnej Wydziału Fizyki UW)

Nowe źródła światła – Nagroda Nobla z Fizyki w r. 2014

Streszczenie referatu:

W bieżącym roku Nagrodę Nobla z fizyki otrzymała trójka japońskich uczonych za „opracowanie efektywnych diod świecących niebieskim światłem”. W swoim referacie przedstawię fizyczne podstawy działania nowej klasy źródeł światła, jakie powstały dzięki ich pionierskim pracom. Omówię najważniejsze odkrycia w dziedzinie badań półprzewodnikowych struktur azotowych jakie doprowadziły do tego sukcesu. Wspomnę o polskim wkładzie w badania dotyczące tej tematyki, a także o wkładzie jednego z Noblistów w ten polski wkład.

Referat zostanie wygłoszony w ramach wspólnego posiedzenia konwersatoriów im. J. Pniewskiego i L. Infelda.

Zapraszamy!

Jacek Baranowski, Jan Kalinowski, Jerzy Kijowski, Czesław Radzewicz, Wojciech Satuła, Janusz Skalski