alt FUW
logo UW
other language
webmail
search
menu

Seminarium fizyki litosfery i planetologii

sala B4.58, ul. Pasteura 5
2018-11-09 (09:30) Calendar icon
Mgr Justyna Śliwińska, prof. Marcin Barlik, dr Tomasz Olszak (Centrum Badań Kosmicznych PAN i Katedra Geodezji i Astronomii Geodezyjnej, Wydział Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej)

Analiza dokładności statycznych globalnych modeli geopotencjału z misji satelitarnych CHAMP, GRACE i GOCE dla obszaru Polski

Globalne Modele Geopotencjału (ang. GGM – Global Geopotential Model), opracowywane na podstawie satelitarnych obserwacji zmian pola siły ciężkości Ziemi, wykorzystywane są w wielu zagadnieniach współczesnej geodezji. Modele te są zróżnicowane pod względem rozdzielczości przestrzennej, jak również w zakresie długości i typu danych, które posłużyły do opracowania modelu. Podczas gdy pierwsze z modeli geopotencjału oparte były o obserwacje wyłącznie naziemne, współczesne, wysokorozdzielcze modele zostały opracowane w wyniku integracji danych z jednej lub kilku misji satelitarnych z obserwacjami innego typu (naziemne pomiary grawimetryczne, altimetria satelitarna).Obecnie, bardzo istotnym problemem w wielu zadaniach geodezyjnych jest wybór odpowiedniego modelu geopotencjału, który to powinien być oparty o ocenę dokładności GGM na danym obszarze opracowania. Celem niniejszej prezentacji jest porównanie i walidacja wybranych modeli pola siły ciężkości z misji satelitarnych CHAMP, GRACE i GOCE z naziemnymi obserwacjami grawimetrycznymi dla obszaru Polski. Przedmiotem walidacji są tutaj 22 wybrane modele geopotencjału, zaś ocena ich dokładności została oparta o porównanie grawimetrycznych anomalii Bouguera. Jako dane referencyjne w procesie walidacji modeli posłużyły zaobserwowane wartości przyspieszenia ziemskiego na punktach rozmieszczonych na terenie całego kraju. Analizy przeprowadzone zostały zarówno dla całego obszaru Polski, jak również osobno dla rejonu Tatr. W pracy zaprezentowany zostanie także wpływ stopnia modelu geopotencjału na otrzymane wartości anomalii Bouguera oraz dokładność samego modelu.

Wróć

Wersja desktopowa Stopka redakcyjna