Seminarium Fizyki Ciała Stałego

join us / spotkanie
2020-10-23 (10:15) Calendar icon
dr Magdalena Grzeszczyk (Wydział Fizyki, Uniwersytet Warszawski)

Rozpraszanie Ramana w cienkich warstwach tellurku molibdenu (MoTe2)

Uzyskanie pojedynczej warstwy atomów węgla - grafenu - zapoczątkowało nowy trend w nauce skupiający się na dwuwymiarowych strukturach dobrze znanych materiałów objętościowych. Dodatkowo szybki postęp technik wytwarzania próbek przyczynił się do zwiększonego zainteresowania materiałami warstwowymi, między innymi dichalkogenkami metali przejściowych.W czasie seminarium zaprezentowane będą wyniki charakteryzacji własności optycznych przykładowego półprzewodnikowego dichalkogenku metalu przejściowego, ditelureku molibdenu (MoTe2), z wykorzystaniem spektroskopii Ramana. Omówione zostanną ewolucja obserwowanych widm wywołana zmianą grubości badanych struktur, znaczenie otoczenia na oddziaływania między- i wewnątrz-warstwowe oraz wpływ warunków pobudzania na charakter rozpraszania ramanowskiego. Abstract:The extraction of a single layer of carbon atoms - graphene - has initiated a new scientific trend focusing on two-dimensional structures of well-known bulk materials. In addition, the rapid progress of sample making techniques has contributed to an increased interest in layered materials, including transition metal dichalcogenides.During the seminar, the characterization of optical properties of an exemplary semiconducting transition metal dichalcogenide, molybdenum ditelluride (MoTe2), using Raman spectroscopy will be presented. The evolution of the observed spectra caused by a change in the thickness of the studied structures, the significance of the environment for inter- and intra-layer interactions, and the influence of the conditions on the Raman scattering regime will be discussed.UwagaSeminarium w trybie zdalnympatrz instrukcja :instrukcja: (pdf file)AttentionThe seminar in the remote modesee instruction :instruction: (pdf file)