Seminarium Fizyki Ciała Stałego

join us / spotkanie
2020-10-30 (10:15) Calendar icon
dr Maciej Molas (Wydział Fizyki, Uniwersytet Warszawski)

Kompleksy ekscytonowe w monowarstwach dichalkogenków metali przejściowych

Wysokie zainteresowanie półprzewodnikowymi dichalkogenkami metali przejściowych MX2 (M=Mo, W; X=S, Se, Te) związane jest z ich warstwową strukturą pozwalającą wytwarzać dwuwymiarowe monowarstwy posiadające unikalne właściwości np.: energię wiązania ekscytonu rzędu setek meV. Ponadto, ekscytonowy stan podstawowy w monowarstwach może być ciemny (nieaktywny optycznie) oraz jasny (aktywny optycznie), co prowadzi do podziału monowarstw na dwie podgrupy tj. „bright" oraz „darkish". Podczas wykładu zaprezentuję najnowsze badania dotyczące kompleksów ekscytonowych w monowarstwach zamkniętych w heksagonalnym azotku boru (hBN). W szczególności pokaże jakie ekscytony są obserwowane w widmach fotoluminescencji monowarstw WSe2 orazWS2 zamkniętych w hBN mierzonych w niskich temperaturach rzędu ciekłego helu.UwagaSeminarium w trybie zdalnympatrz instrukcja :instrukcja: (pdf file)AttentionThe seminar in the remote modesee instruction :instruction: (pdf file)