Seminarium Fizyki Ciała Stałego

join us / spotkanie
2021-05-14 (10:15) Calendar icon
dr Paweł Dąbrowski (Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej Uniwersytet Łódzki)

Grafen wytwarzany na powierzchni germanu oraz jego wykorzystanie w układach hybrydowych. Własności elektronowe oraz skuteczność ochrony powierzchni przed utlenianiem

Przedstawione zostaną wyniki badań właściwości elektronowych grafenu wytworzonego na powierzchni germanu pod kątem jego wykorzystania w charakterze warstwy ochronnej oraz przezroczystej elektrody w układach hybrydowych z materiałami wrażliwymi na proces utleniania. Badania prowadzone były ze szczególnym uwzględnieniem zjawisk występujących w skali nanometrowej dla układów grafen/german, grafen/ dichalkogenki metali przejściowych (TMDC) oraz hybryd grafen/izolator topologiczny.W szczególności pokazany zostanie wpływ oddziaływań międzywarstwowych na modyfikację własności elektronowych grafenu oraz warstwy spodniej wchodzącej w skład hybrydy. Określono także limit ochrony przed utlenianiem w kontekście wykorzystania tego typu struktur do prac o charakterze aplikacyjnym. Dane eksperymentalne zostały poparte obliczeniami wykonanymi w ramach teorii funkcjonału gęstości (DFT), co w zestawieniu z wynikami skaningowej spektroskopii tunelowej (STM/STS) oraz kątowo-rozdzielczej spektroskopii fotoelektronów (ARPES) umożliwiło dokładny opis zjawisk zachodzących na styku warstw.UwagaSeminarium w trybie zdalnympatrz instrukcja :instrukcja: (pdf file)AttentionThe seminar in the remote modesee instruction :instruction: (pdf file)