Seminarium Fizyki Ciała Stałego

join us / spotkanie
2021-06-11 (10:15) Calendar icon
prof. dr hab. Tomasz Story (Instytut Fizyki PAN)

Profesor Robert R. Gałązka i sześć dekad fizyki półprzewodników w Polsce

Kariera naukowa Profesora Roberta R. Gałązki (1937-2021) była nierozerwalnie związana z pracą w Instytucie Fizyki PAN w Warszawieoraz długotrwałą współpracą z Wydziałem Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.Omówię najważniejsze etapy kariery i kluczowe osiągnięcia naukowe Profesora związane z Jego wkłademw dynamiczny rozwój fizyki półprzewodników wąskoprzerwowych o nieparabolicznej relacji dyspersji elektronów, w odkrycie półprzewodników półmagnetycznych i gigantycznych efektów magnetotransportowych i magnetooptycznych w materiałach II-VI z Mn, a także w zbadanie właściwości magnetycznych tych materiałów i odkrycie w półprzewodnikach półmagnetycznych IV-VI z Mn ferromagnetyzmuindukowanego nośnikami ładunku.Przedstawię ważne działania Profesora w dziedzinie wzrostu kryształów oraz międzynarodowych badań w przestrzeni kosmicznej.Pokażę jak półprzewodniki wąskoprzerwowe ponownie stały się przedmiotem ogólnoświatowego zainteresowania jako materiały topologiczne.UwagaSeminarium w trybie zdalnympatrz instrukcja :instrukcja: (pdf file)AttentionThe seminar in the remote modesee instruction :instruction: (pdf file)