Seminarium fizyki litosfery i planetologii

join us / spotkanie
2022-01-14 (13:00) Calendar icon
Helena Ciechowska (Wydział Fizyki, Uniwersytet Warszawski)

Dynamika podpowierzchniowych ognisk we wnętrzu poeksploatacyjnej hałdy węgla kamiennego w Bytomiu

Poeksploatacyjne hałdy węgla kamiennego stanowią źródło zanieczyszczenia oraz zagrożenia dla mieszkańców Śląska. Zewzględu na procesy prowadzące do spontanicznego zapłonu składowanegona nich materiału, hałdy emitują szkodliwe gazy do atmosfery. Wskrajnych przypadkach podpowierzchniowe pożary mogą prowadzić dowzrostu ciśnienia wewnątrz hałdy, co może spowodować groźnezjawiska. W celu zapobiegania niebezpiecznym sytuacjom, takim jakeksplozje, konieczne jest lepsze poznanie dynamiki zjawisk zachodzącychwewnątrzy tych antropogenicznych nasypów.W celu lepszego zrozumienia wspomnianych procesów wykonane zostałykompleksowe badania geofizyczne. W ciągu 6 miesięcy przeprowadzonotrzy kampanie pomiarowe w celu prześledzenia ewolucjipodpowierzchniowych pożarów. Wykonane zostały badania metodamitomografii elektrooporowej, georadarową oraz sejsmiki refrakcyjnej.Wykonano również pomiary termowizyjne oraz geotermiczne, w celupotwierdzenia obecności ognisk zapłonu na badanych profilach.
Osoby zainteresowane proszone są o przesłanie wiadomości do dr hab. Konrada Kossackiego na adres Konrad.Kossacki@fuw.edu.pl