Seminarium Fizyki Jądra Atomowego

sala 1.01, ul. Pasteura 5
2022-11-03 (10:15) Calendar icon
prof. dr hab. Renata Mikołajczak (POLATOM, NCBJ)

CERAD – cyklotron 30 MeV w infrastrukturze badawczej NCBJ

Nowy kompleks laboratoryjny oferujący 2500 m2 powierzchni badawczej i infrastrukturalnej jest już na ukończeniu w ośrodku jądrowym w Świerku. W ramach projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej powstaje Centrum Projektowania i Syntezy Radiofarmaceutyków Ukierunkowanych Molekularnie – CERAD. Budynki kompleksu zostaną wyposażone wkrótce w najwyższej klasy urządzenia badawcze i produkcyjne. Najważniejszym z nich będzie cyklotron przyspieszający protony i cząstki alfa do energii 30 MeV oraz deuterony do energii 15 MeV. Jego działanie umożliwi produkcję radionuklidów takich jak 89Zr czy 211At, które do tej pory nie były otrzymywane w NCBJ i nie były dostępne w Polsce. Dzięki temu w Świerku będzie można prowadzić badania nad nowymi radiofarmaceutykami, w szczególności takimi, które zostaną specjalnie zaprojektowane pod potrzeby indywidualnych pacjentów. Cyklotron CERAD został zaprojektowany i zbudowany przez belgijską firmę IBA (Ion Beam Applications S.A.) i czeka już na zainstalowanie w miejscu docelowym. Infrastruktura badawcza powstająca w ramach projektu „CERAD” będzie miała charakter otwarty i będzie udostępniana do prowadzenia prac badawczych a także do celów kształcenia akademickiego.
Koordynatorem konsorcjum „CERAD” jest Narodowe Centrum Badań Jądrowych. W skład konsorcjum wchodzą: Uniwersytet Warszawski, Instytut Chemii i Techniki Jądrowej, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Projekt „CERAD” jest współfinansowany ze środków Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Instytucją wdrażającą VI Oś Priorytetową POIR w Polsce („Zwiększenie potencjału naukowo-badawczego” realizowaną w ramach Działania 4.2. „Rozwój nowoczesnej infrastruktury badawczej sektora nauki”) właściwą do finansowania Projektu, jest Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy.