Seminarium Zakładu Biofizyki

sala B2.38, ul. Pasteura 5
2023-01-27 (14:15) Calendar icon
dr Małgorzata Beręsewicz-Haller (Instytut Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej im. M. Mossakowskiego, PAN - Pracownia Biologii Molekularnej)

Zrozumieć mechanizmy samoobrony mózgu

Niektóre regiony mózgu posiadają zdolność do samoobrony przed szkodliwymi warunkami. Owa samoobrona obejmuje jednoczesne działanie wielu ścieżek sygnałowych, które z jednej strony hamują mechanizmy wywołujące uszkodzenie, a z drugiej strony zapewniają komórkom zdolność do przezwyciężania warunków stresu. Obecnie badania mechanizmów leżących u podstaw tych właściwości mózgu wzbudzają duże zainteresowanie, gdyż poznanie ich może okazać się pomocne w poszukiwaniu skutecznych metod odbudowy mózgu. Celem tej terapii byłoby wzmocnienie i pobudzenie wewnętrznych procesów plastyczności i ochrony układu nerwowego, które uruchomią endogenną zdolność mózgu do samoobrony.