Seminarium biofizyki oraz projektowania molekularnego i bioinformatyki

sala B2.38, ul. Pasteura 5
2023-04-14 (14:15) Calendar icon
Karolina Pachocka (Zakład Biofizyki, Wydział Fizyki UW)

Wystąpienie studenckie: Analiza występowania motywów CRAC/CARC oraz wybranych właściwości transbłonowych i przedtransbłonowych domen białek wirusów ludzkich z pojedynczą domeną błonową
Student presentation: Analysis of the occurrence of CRAC/CARC motifs and selected properties of transmembrane and pre-transmembrane domains of proteins of human viruses with a single membrane domain

Wirusy otoczone dwuwarstwą lipidową zawierają białka błonowe, które odgrywają kluczową rolę w procesie infekcji. Domeny transbłonowe (TMD) i przedtransbłonowe (pre-TMD) różnych białek wirusowych posiadają inne właściwości fizyko-chemiczne, w tym powierzchnię i hydrofobowość. W przypadku TMD wiadomo, że wartości tych parametrów mają wpływ na powinowactwo do tratw lipidowych. Istotnym składnikiem tratw lipidowych jest cholesterol, który odgrywa istotną rolę we wnikaniu wirusów do komórek gospodarza. Wiele wirusów otoczkowych, w tym koronawirusy, wchodzi do komórek poprzez cholesterol obecny zarówno w błonie wirusowej, jak i komórkowej. Postuluje się, że białka błonowe, które oddziałują z cholesterolem mają na swojej powierzchni odpowiedzialne za jego rozpoznawanie, zawierające aminokwasy aromatyczne motywy sekwencji aminokwasowych, zwane CRAC oraz CARC. Obecnie brakuje badań analizujących występowanie motywów CRAC i CARC w białkach wirusowych.