Seminarium biofizyki oraz projektowania molekularnego i bioinformatyki

sala B2.38, ul. Pasteura 5
2023-04-21 (14:15) Calendar icon
Helena Cichocka (Zakład Biofizyki, Wydział Fizyki, Uniwersytet Warszawski)

Wystąpienie studenckie: Badanie oddziaływania tzw. peptydu fuzyjnego wirusa RSV z błoną lipidową
Student presentation: Interactions of the RSV fusion peptide with a lipid membrane

Wirusy otoczkowe, takie jak RSV (ang. Respiratory Syncytial Virus), należą dojednych z najpowszechniejszych patogenów wywołujących infekcje układu oddechowego.Infekcja RSV jest szczególnie groźna dla dzieci w wieku niemowlęcym, przy czym dlawcześniaków bywa śmiertelna. Replikacja materiału genetycznego wymaga fuzji otoczkiwirusowej z błoną docelowej komórki gospodarza. Uważa się, że w fuzję błonowązaangażowane jest wirusowe białko F. Jako tzw. peptyd fuzyjny, rzekomo jedynieodpowiedzialny za fuzję, uznaje się N-końcowy fragment podjednostki F1, natomiast niezostało to potwierdzone eksperymentalnie. Celem naszych badań jest wykazanie zdolności dokotwiczenia się w błonie analogu peptydu fuzyjnego za pomocą pomiarów zmian widmaemisji fluorescencji tryptofanu. Dotychczasowe pomiary pozwalają na wyznaczenie stałejpartycjonowania w błonie złożonej z fosfatydylocholiny, co otwiera możliwościcharakterystyki wiązania tego fragmentu wirusowego białka do błon o różnym składzielipidowym.