Seminarium biofizyki oraz projektowania molekularnego i bioinformatyki

sala B2.38, ul. Pasteura 5
2023-04-28 (14:15) Calendar icon
Joanna Mazur (Zakład Biofizyki IFD, Wydział Fizyki, Uniwersytet Warszawski)

Wystąpienie studenckie: Poszukiwania i klasyfikacja nowych enzymów P450
Student presentation: Search for and classification of new P450 enzymes

Monooksygenazy cytochromu P450 stanowią nadrodzinę zróżnicowanych strukturalnie i funkcjonalnie enzymów zawierających hem jako kofaktor. Odgrywają one istotną rolę w metaboliźmie ksenobiotyków. Uczestniczą również w metaboliźmie i syntezie wielu związków endogennych, takich jak na przykład hormony steroidowe. Cytochromy P450 zaobserwowano we wszystkich królestwach życia: zwierząt, roślin, grzybach, protistach, bakteriach i archeonach, a także w wirusach. W celu scharakteryzowania enzymów cytochromu P450 opracowano odpowiednią klasyfikację CYP. Opiera się ona na relacjach ewolucyjnych przedstawionych na drzewie filogenomicznym. Klasyfikacja ta uwzględnia również identyczność sekwencji aminokwasowej konieczną do przypisania danej sekwencji do rodziny i podrodziny. Każda z funkcji enzymu cytochromu P450 jest powiązana z konkretną rodziną i podrodziną. Obecnie znanych jest ponad 300 000 sekwencji cytochromu P450, jednak jedynie niewielka ich część została odpowiednio sklasyfikowana. Faktyczna liczba sekwencji z tej nadrodziny zapewne jest znacznie większa. Realizacja niniejszego projektu pozwoli na odnalezienie nowych funkcji enzymów oraz wskaże nowe cele badań.