Seminarium biofizyki oraz projektowania molekularnego i bioinformatyki

sala B2.38, ul. Pasteura 5
2023-06-16 (14:15) Calendar icon
Magdalena Komar (Wydział Fizyki, Uniwersytet Warszawski)

Wystąpienie studenckie: Symulacje Monte Carlo układu sztywnych dysków z potencjałem przyciągającym
Student presentation: Monte Carlo simulations of a system of attracting rigid discs

W niniejszej pracy przedstawiono analizę układu dysków sztywnych,uwzględniająca potencjał przyciągający, który różni się od wcześniejszych badań wtej dziedzinie. Dotychczas w literaturze opisano jedynie dokładną analizę dotyczącąsztywnych dysków bez potencjału przyciągającego.W symulacji wartości parametrów: promień krytyczny r_c = 4.0, promień granicznyoddziaływania r_e = 5.0 oraz energia E = -1.W kontekście badań istotnym odniesieniem jest praca Metropolisa z 1957 roku, wktórej opisuje on "schemat Metropolisa" w przypadku podobnego układu dyskówsztywnych bez potencjału przyciągającego. Ponadto, Alder i Wainwright w 1959 rokupo raz pierwszy opisali algorytm Dynamiki Molekularnej, który znalazł zastosowaniew analizie takich układów. Warto zaznaczyć, że wcześniejsze prace te mająfundamentalne znaczenie dla zrozumienia właściwości układów dysków sztywnych.Niemniej jednak, nie odnaleziono w literaturze publikacji, która wyczerpującoopisywałaby układ dysków elastycznych, stanowiących przedmiot badań niniejszejpracy. Badania nad dyskami elastycznymi stanowią więc obszar, który zostaniepoddany analizie w przyszłości, aby lepiej zrozumieć ich właściwości i zależności.